Flyselskaber oplever stigende problem med passagerer på første klasse
Puder, dyner og tæpper i luksuskvalitet forsvinder jævnligt fra flere af de store selskabers fly.
United Airlines, American Airlines og British Airways er blandt en række af flyselskaber, som for nylig har opgraderet de produkter, som deres første klassespassagerer tilbydes, når de er i luften.
Det betyder, at man som passager eksempelvis kan svøbe sig ind i silkeblødt sengetøj fra det luksuriøse stormagasin Saks Fifth Avenues eget mærke, når man rejser med United Airlines.
Der er bare ét problem. Det har nemlig vist sig, at de luksuriøse produkter har fået flere af passagererne til at tage dem med sig hjem, når de forlader flyet, skriver Fox News.
»Det er et stort problem lige nu. Der er en vis nyhedsværdi ved produkterne, alle vil tage dem med sig hjem,« fortæller Nick Richards fra American Airlines til mediet.
Da det ikke er småpenge, som de enkelte flyselskaber har brugt på opgradering af produkterne, men derimod millioner af kroner, så forsøger selskaberne nu hver især at finde løsninger på, hvordan man kan undgå passagerernes lange fingre.
Hos United Airlines har man som et forsøg gjort det muligt for passagerne at købe sengetøjet fra Saks Fifth Avenue online til en særlig pris, ligesom man har udsendt en særlig besked til flypersonalet om, at de skal sørge for at kontrollere, at passagerne ikke stjæler sengetøjet.
Også passagerne bliver præsenteret for en særlig besked over højtalerne ved landing, hvilket United Airlines håber kan få folk til at lade produkterne blive om bord.
»Vi håber, at du nød puderne, tæpperne og sengetøjet på din flyrejse. Vær venlig at sikre dig, at du har efterladt disse genstande om bord, inden du forlader flyet,« lyder beskeden fra højtalerne i British Airways-fly ifølge Skift.
I videoen nedenfor kan du se et udsnit af de produkter, som American Airlines har investeret i fra luksusmærket Casper.