Fortsæt til indhold
International

Video: Brasilianer surfede verdens største bølge

Den brasilianske surfer står nu noteret for sin mærkværdige bedrift i Guiness Rekordbog.

Den brasilianske surfer Rodrigo Koxa har slået verdensrekord for at surfe på verdens største bølge i Portugal.

Det skete, efter han langt om længe fik anerkendt, at den 24,4 meter høje bølge, som han den 8. november 2017 surfede nedad i Portugal, var den højeste surfede bølge i verdenshistorien.

Det skriver nyhedsbureauet AP.

Med præstationen skriver Rodrigo Koxa sig yderligere ind i Guiness Rekordbog for at have surfet verdens største bølge. Dermed overgår han den tidligere verdensrekord på 23,8 meter bølge sat af amerikaneren Garret McNamara i 2011.

Efter prisoverrækkelsen, der fandt sted i weekenden, udtalte den nye verdensrekordindehaver, at »det var den bedste dag i hans liv.«

Den verdensrekordsættende bølge skyllede ind ved kysten ved Nazaré, nord for Lissabon, hvor ekstraordinært store bølger tiltrækker surfere fra hele verden.

Artiklens emner
Surfing