Bekymret familie sender hjælp til dansker på Mount Everest
Rasmus Kragh kan ikke mærke sine fødder og hænder og har ingen adgang til vand eller mad.
Familien til den danske klatrer Rasmus Kragh, der mandag forgæves forsøgte at nå toppen af Mount Everest, frygter, at han er i kritisk tilstand.
Det skriver familien i et Facebook-opslag på klatrerens side.
»Rasmus ringede til middag, lokal tid, hvor det blev klart, at han fortsat lå i sit telt i 7700 m. Hans tale var utydelig og han virkede udmattet. Fysisk fortalte Rasmus, at han er dehydreret og har problemer med at mærke hænder og fødder,« står der bl.a. i opslaget.
Det er Rasmus Kraghs kæreste, Liva, der via telefon har været i kontakt med klatreren tirsdag omkring middag lokal tid.
Her blev det klart for kæresten, at Ramus Kragh stadig lå i sit telt i 7.700 meters højde, selvom planen var, at han ville bevæge sig ned af bjerget, så snart solen stod op.
»Rasmus ligger alene i campen og har ingen mulighed for at få vand eller mad. Hans mor og jeg er bekymret over hans tilstand, som vi vurderer værende kritisk, og har derfor besluttet at sende hjælp,« står der i opslaget.
28-årige Rasmus Kragh måtte mandag droppe drømmen om at bestige Mount Everest uden brug af kunstig ilt, efter en storm gjorde forholdene besværlige.
I alt har 17 danskere besteget Mount Everest siden 1995, hvor den første nåede toppen. Der har ikke været en dansker helt oppe siden 2014.
Dette års ekspeditioner mod toppen har indtil videre været udfordret af dårligt vejr og kraftig vind, skriver nyhedsbureauet Reuters. Alene sidste weekend mistede fire personer livet i deres forsøg på at nå toppen.