Besparelser tvinger erhvervsakademier til fyringer
I 2020 vil tilskuddet pr elev på erhvervsakademierne være 25 pct. lavere end i 2009. De penge skal blandt andet findes i personaleafskedigelser, lyder det fra erhvervsakademiernes formand.
Danmarks ni erhvervsakademier bliver i fremtiden ramt af sparekniven, og det kommer til at få betydning for undervisningen, lyder det fra erhvervsakademiernes formand, Niels Egelund.
»På et tidspunkt er vi nødt til at kigge på, hvordan vi kan gøre undervisningen mere effektiv, og det vil komme til at berøre antallet af undervisere,« siger Niels Egelund.
I 2009 modtog erhvervsakademierne 87.500 kroner pr. elev som et led i taxametersystemet, hvor hver uddannelsesinstitution modtager et fast beløb for hver elev/studerende på uddannelsen.
I år modtager erhvervsakademierne 71.600 kroner pr. elev, og i 2020 vil akademierne modtage 65.800 kr. pr. elev.
Det svarer til en nedgang på 25 procent i perioden 2009 til 2020. Det viser tal fra finanslovforslaget fra 2017 og finansloven for 2011.
Den kraftige nedgang i taxameterbetalingen er ikke blevet kompenseret med tilsvarende en stigning i et samlet tilskud. Derfor skal livremmen strammes yderligere, forklarer Niels Egelund.
»Vi har klaret os igennem ved at lave større hold pr. underviser og derved nyde godt af de stordriftsfordele, der er. Men det vil ikke længere være nok,« siger Niels Egelund.
Siden oprettelsen af erhvervsakademierne i 2009 er antallet af elever steget med 40 procent fra 7.499 elever i 2010 til 11.180 elever i 2016.
Til Magisterbladet forklarer økonomichef fra Erhvervsakademi Aarhus, Niels Erik Holmstrøm, at uddannelsesinstitutionen i 2018 vil mangle 18 mio. kroner, hvis aktiviteterne fortsætter uændret.
Dansk Magisterforening, der arbejder for de kollektive og individuelle interesser på arbejdsmarkedet, frygter, at udsigten til flere besparelser og en forringet uddannelse vil have betydning for evnerne hos de færdiguddannede fra erhvervsakademierne.
»Det er kontinuerligt over 11 år, at der er blevet skåret. Det er dybt beklageligt, for det kan ikke undgå at gå hårdt ud over uddannelseskvaliteten,« siger Camillia Gregersen, formand for Dansk Magisterforening.
»Eleverne fra Danmarks erhvervsakademier kommer ud og får arbejde i mange forskellige erhverv, alt fra turisme og fødevaresikkerhed til it-programmering. Der er brug for dem, og der er brug for, at de er dygtige, og det kræver, at de får en kvalitetsuddannelse,« siger Camilla Gregersen.
Hvor mange underviserer, der skal fyres, er svært at sige, mener Niels Egelund. Han forklarer, at de økonomiske tilpasninger skal ske igennem en »glidende overgang«.
»Vi melder ikke pludseligt ud, at nu fyrer vi flere hundrede ansatte. Jeg har en tro på, at vi kan gøre det via den naturlige personaleomsætning, og det tror mine kolleger også på,« siger Niels Egelund, der udover at være formand for Danmarks Erhvervsakademier også er rektor for erhvervsakademiet i Kolding.