Fortsæt til indhold
Indland

Hotelejer og milliardær vil slå Danmark sammen med Norge og Sverige

»Tænk, hvilket fantastisk land vi ville være sammen,« siger den norske milliardær Petter Stordalen.

Der er ingen grund til at stå hver for sig, når vi sammen vil være stærkere.

Det er rationalet bag det forslag, den norske hotelmastodont og milliardær Petter Stordalen de seneste dage har vakt opsigt med fra Sverige og hele vejen til USA.

Forslaget handler kort og godt om, at Norge skulle tage at slå sig sammen med Danmark og Sverige, så de tre nabolande i stedet udgør ét fælles skandinavisk land.

Det ville give landene bedre gennemslagskraft qua den større befolkningsgruppe, siger han i et interview med den svenske avis Göteborgs-Posten.

»I Sverige bor der cirka 10 millioner mennesker. I Norge og Danmark bor der cirka fem millioner i hvert land. Det ville være endnu bedre, hvis man havde 20 millioner mennesker, hvad enten det handler om at sælge biler, fly eller skabe innovation. Tænk, hvilket fantastisk land vi ville være sammen,« siger han.

Historien er blevet taget op af den amerikanske avis Washington Post, der har taget forslaget så seriøst, at de har regnet videre på den mulige økonomiske effekt.

Avisen konkluderer, at det nye fælles skandinaviske land ikke vil kunne konkurrere med nationer som Tyskland, Storbritannien, Frankrig eller Italien, men at "Skandinavien" ville kunne distancere Spanien og Holland økonomisk.

9,4 billioner danske kroner vil "Skandinaviens" BNP, bruttonationalprodukt, være efter fusionen, ifølge tal fra Verdensbanken.

Samtidig skal man ifølge Washington Post inddrage den mulige vækst, sammenlægningen vil skabe, som også er hovedargumentet bag Petter Stordalens forslag.

De tre lande har tidligere været samlet under Kalmarunionen, der undervejs også bestod af Finland og Island. Siden opstod der en politisk bevægelse, kaldet skandinavisme, der kæmpede for at forene Danmark, Norge og Sverige igen. Bevægelsen opstod i 1840'erne og herskede gennem det 19. århundrede.

Det tætteste politiske samarbejde mellem de tre nationer finder i dag sted i form af bl.a. Nordisk Råd, der skal sikre et stærkt nordisk samarbejde foruden at uddele priser som Nordisk Råds Litteraturpris.

Det er langt fra første gang, at den ambitiøse Petter Stordalen - hvis armbevægelser matcher efternavnet - gør sig bemærket med sine udtalelser. Hotelbagmanden, der er god for ca. 10 milliarder danske kroner, har tidligere slået fast, at han vil gøre sin hotelkæde Nordic Choice Hotels til hele Nordens største hotelkæde.

Nordic Choice Hotels, der bl.a. råder over kæden Quality Hotels, har allerede sat sig tungt på markedet i Norge og Sverige. Nu er målet at gøre det samme i Danmark, hvor man senest i efteråret sidste år åbnede et hotel i Høje Taastrup.

Petter Stordalen har tidligere forsøgt at vinde indpas i Danmark uden succes. Satsningen gav et trecifret millionunderskud, hvilket fik ham til at sælge sine 12 danske hoteller i 2011.

Siden har han købt bl.a. Hotel Skt. Petri og Hotel Vesterbro, begge i København, og fået modet tilbage til at drive hotelforretning i Danmark - eller måske det samlede skandinaviske land bestående af Norge, Sverige og Danmark, hvis alt går efter Petter Stordalens hoved.