Skoler indfører regler for elevers brug af telefoner
Mens fagfolk kalder telefonen forstyrrende, peger Danske Skoleelever på kedelig undervisning som årsag til elevers manglende koncentration.
Der står muligvis matematik på skemaet, men flere af klassens elever er et helt andet sted - i hvert fald mentalt. Via apps som Snapchat og Instagram kan skoleelever kommunikere lydløst med hinanden, selvom undervisningen for længst er gået i gang i klasselokalet.
For at komme udfordringen med de forstyrrende mobiltelefoner til livs indfører flere af landets skoler regelsæt for elevers brug af telefoner i skoletiden.
I 7. klasse på Nørrebro Park Skole i København har man valgt helt at droppe mobiltelefoner. I september blev klassens elever, forældre og lærere enige om at indføre et mobilforbud, der betyder, at de unge afleverer telefonerne, når de møder i skole og får dem tilbage, når de går hjem. Hvis mobiltelefonerne skal bruges i undervisningen, er det læreren, der bestemmer hvornår og hvordan. Og forbuddet er en stor succes, forklarer skoleleder Henrik Wilhelmsen.
»Det har skabt ro på årgangen. De konflikter, som skyldes telefonerne, som for eksempel at eleverne skriver dumme beskeder til hinanden på diverse sociale medier, oplever vi ikke længere. Konflikterne, som vi i stedet har, er almindelige, "gammeldags" konflikter, hvor man står over for hinanden og er uenige om et eller andet, og det er nemmere at håndtere,« siger han.
Desuden arbejder Nørrebro Park Skoles skolebestyrelse med mobilpolitik, der skal omfatte alle skolens elever. Det nye regelsæt bliver dog ikke indført foreløbig - og måske slet ikke, for det er nemlig svært at nå til enighed om, hvordan man skal håndtere telefonerne.
»Skolen er splittet i to i forhold til spørgsmålet om mobiler. Nogle mener, at mobilerne er forstyrrende, og at de skal bare væk fra skolen, og så er der ligeså mange, der mener, at mobilerne er en fin ting at have, fordi man får udvidet it-bestanden. Der er mange i de ældre klasser, der bruger dem til læring. Derfor er det emne, der debatteres jævnligt - hvor forstyrrende er det i forhold til, hvor meget man lærer,« forklarer Wilhelmsen.
Men det er ikke kun eleverne, der har svært ved at lade mobilen ligge i skoletasken. Også forældres sms'er i skoletiden udgør en del af problemet, forklarer formand for Skoleleder Foreningen Claus Hjortdal.
»Selvom forældrene er samarbejdsvillige, er det ikke uden problemer. Selvom de i udgangspunktet bakker op omkring skolens regler for brugen af mobiltelefoner, så vil de samtidig gerne kunne sms'e med deres børn i løbet af dagen,« siger han og forklarer, at sms'erne forstyrrer undervisningen, fordi eleverne læserne dem med det samme i stedet for at vente med at finde telefonen frem i frikvarteret.
»Vi har set mange eksempler på forældre, der ringer til børnene i frikvarteret, og det er jo ikke altid, at vi lige nøjagtig holder frikvarter, som man forventer, så nogle gange ringer forældrene midt i gruppearbejde, et stykke musik eller under en teaterøvelse,« siger han.
Formand for Skole og Forældre Mette With nikker genkendende til Claus Hjortdals beskrivelse.
»Der er masser af distraktion i telefonen, som vi alle sammen kender og skal lære at håndtere. Vi er vant til, at når man får en pludselig indskydelse, så sender man en besked uden at tænke over, om det er undervisningstid eller frikvarter,« siger hun.
Ifølge With afspejler diskussionen om telefoner i skolen en større tendens i samfundet.
»I det offentlige rum begynder man at lave retningslinjer for, hvordan man bruger - og ikke bruger - telefoner. Flere restauranter har for eksempel lavet mobilfrie-zoner. Selvfølgelig vil vi også se en lignende udvikling i skolen - især fordi det er et undervisningsfællesskab, hvor man skal være tilstede og opmærksom,« siger hun og tilføjer:
»Det her handler ikke kun om skoler og undervisning, men helt grundlæggende om, hvordan vi er sammen i fællesskab både i skolen, hjemmet og samfundet generelt.«
Formand for Danske Skoleelever Jens Vase, der selv går i 9. klasse, mener dog ikke, at det er mobiltelefonerne, der årsag til elevernes manglende koncentration, men snarere en for kedelig og demotiverende undervisning.
»Det er rigtigt, at mobiltelefonen er et nyt redskab, men man kan også sige, at man havde det samme koncentrationsproblem før mobiltelefonen. Dengang var det bare vinduet, som var tiltalende at kigge ud ad. Så det er ikke et nyt problem,« siger han og opfordrer til en mere spændende og inddragende undervisning.
»Det er ikke nødvendigvis vejen frem at dæmonisere mobiltelefonen og tage den fra eleverne. I stedet skal man prøve at strukturere undervisningen, så eleverne finder den spændende,« siger han.