Fortsæt til indhold
Indland

Seksualforbrydere og voldsmænd får samfundstjeneste

Brugen af samfundstjeneste ved overtrædelse af straffeloven er steget 40 pct., viser nye tal. Justitsministeren er forundret.

Simone Buur Skyum

Grov vold og seksualforbrydelser straffes i stigende grad med samfundstjeneste frem for fængsel. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik.

Mens der i 2014 var 1.857 domme til samfundstjeneste for overtrædelse af straffeloven, voksede antallet i 2015 til 2.609. Det er en stigning på 40 pct., og det er især voldsforbrydere, der slipper for at komme i fængsel og i stedet skal afsone i deres fritid ved f.eks. at gøre rent, lave mad eller ordne have.

I de såkaldt alvorlige voldssager, hvor det drejer sig om mere end et knytnæveslag på et værtshus, er der sket næsten en fordobling i brugen af samfundstjeneste – fra 59 til 114.

Også flere seksualforbrydere blev straffet med samfundstjeneste i 2015 sammenlignet med året før. Her er der sket en stigning på knap en tredjedel.

F.eks. blev en mand i november idømt samfundstjeneste for besiddelse og videredistribution af børneporno. Dommen er dog anket af anklagemyndigheden.

At samfundstjeneste i stigende grad bliver brugt ved grove forbrydelser, undrer justitsminister Søren Pind.

»Det er en udvikling, jeg gerne vil have klarlagt nærmere. Vi støtter generelt samfundstjeneste, men det skal være i de rette sammenhænge. Og det her vækker forundring hos mig,« skriver han i et skriftligt svar til Jyllands-Posten.

DF: Det skal ændres

Dansk Folkepartis retsordfører, Peter Kofod Poulsen, kalder udviklingen »forkastelig«:

»Det skal og må der ændres på. Folk, der har gjort sig skyldige i grove forbrydelser som for eksempel børneporno, skal sandelig ikke sendes i samfundstjeneste, de skal sendes i fængsel.«

Årsagen til, at flere idømmes samfundstjeneste, er en lovændring, som den tidligere SR-regering stod bag i 2015. Den gjorde det muligt at give samfundstjeneste for flere og grovere typer af kriminalitet end hidtil. Det skulle især gælde førstegangsforbrydere.

Socialdemokraterne er glade for, at lovændringen har haft en effekt.

»Det er positivt, at den lovgivning, vi har vedtaget, rent faktisk bliver brugt over for dem, hvor man skønner, at det er et godt redskab til at få dem ud af kriminalitet,« siger partiets retsordfører, Trine Bramsen.

Læs om 23-årige Nicolai Pil, der blev dømt for vold og var rigtig bange for at ryge i fængsel: