Fortsæt til indhold
Indland

Efterforsker af færgekatastrofe: Fortsat ingen mistænkte

Pensioneret skibsinspektør har onsdag mere end antydet, hvem han mistænker for mordbrand på Scandinavian Star.

/ritzau/

De norske efterforskere af dødsbranden på færgen Scandinavian Star er efter alt at dømme svære at overbevise.

Efter afhøringen af en pensioneret skibsinspektør, der hævder at kunne identificere de skyldige, fastslår politiadvokat Hanne Fauske fra Oslo Politi, at sagen fortsat er langt fra opklaret.

- Der er ingen, som konkret er mistænkt i vores efterforskning, siger hun onsdag eftermiddag foran Københavns Byret.

Sammen med en kollega fra Københavns Politi har hun netop gennemført en såkaldt indenretlig afhøring af den tidligere skibsinspektør Flemming Thue Jensen.

Tilbage i 1990 var han blandt de første til at undersøge den udbrændte færge og mener altså at have opklaret forbrydelsen. Endnu er Hanne Fauske dog ikke overbevist.

- Der er oplysninger, som vi vil undersøge og forsøge at verificere. Det er ikke sådan, at hvis en person siger noget, så drager vi konklusioner ud fra det. Det må sammenholdes med øvrige oplysninger, siger hun.

En dommer i Københavns Byret valgte ud på eftermiddagen onsdag at lukke dørene til retsmødet. Derfor er det ikke klart, nøjagtig hvad Flemming Thue Jensen fortalte.

Dog erklærer den tidligere skibsinspektør, at han fortsat ikke har nævnt specifikke navne.

- Jeg fastholder, at det er norsk politi, der skal sætte navne på. Men jeg har fortalt, hvad deres positioner på skibet var, siger han.

Ud fra sine undersøgelser af Scandinavian Star er Thue Jensen overbevist om, at brandene blev påsat af besætningsmedlemmer med indgående kendskab til skibet.

I 2014 genoptog Oslo Politi efterforskningen af katastrofen og ventes blandt andet at afdække, om motivet til de påsatte brande er forsikringssvindel.

- Vi har gennemført afhøringer i fire verdensdele - i Asien, USA, Europa og Australien. Bare i Danmark er der gennemført over 20 afhøringer, siger Hanne Fauske.

Ifølge Politiken kom flere besætningsmedlemmer oprindeligt fra det amerikanske selskab SeaEscape, som fik udbetalt en forsikring på 14 millioner dollar efter brandene.

Det skete på trods af, at de danske myndigheder mente, at skibet var ejet af et kommanditselskab kontrolleret af den danske forretningsmand Henrik Johansen.