Fortsæt til indhold
Indland

Sydmotorvejen er atter åben efter lastbiluheld

E47 Sydmotorvejen er genåbnet efter væltet lastbil og timers oprydningsarbejde, oplyser politiet.

/ritzau/

Sydmotorvejen E47 ved Guldborgsund-tunnelen er atter åben for trafik, efter at en lastbil fyldt med frugt i kasser tidligt onsdag morgen væltede og spærrede vejens sydgående spor.

Det oplyser Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.

Indtil videre er motorvejen dog kun åben med et spor i begge retninger, lyder det onsdag eftermiddag.

Politiet fik anmeldelsen om uheldet klokken 05.31 onsdag.

Oprydningsarbejdet blev straks sat i gang, og i begyndelsen måtte det nordgående spor også lukkes delvis på grund af vragrester fra uheldet på kørebanen.

I første omgang regnede politiet med, at oprydningen kunne overstås på få timer, men den viste sig at være mere møjsommelig end ventet.

Vagtchef Anders Mikkelsen, Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi, oplyste tidligere på dagen, at oprydningen på stedet trak ud.

- Vi er fortsat i gang med at tømme den væltede lastbil, og det foregår manuelt, så frugten kasse for kasse bæres over i en anden lastbil, sagde Anders Mikkelsen.

Efter at lastbilen var blevet tømt for sin last, skulle den rejses op og transporteres væk, inden motorvejens sydgående spor kunne åbnes for trafik igen.

En fuld bulgarsk lastbilchauffør, som politiet mistænker for at forårsage uheldet, slap uskadt, men er blevet anholdt. Andre biler kørte ifølge politiet ind i vragdele fra lastbilen, men der har ikke været meldinger om tilskadekomne.