Helveg i præsidiet
Posten som Europaudvalgets formand går måske til SF.
De radikale er nu vokset sig så store, at de har fået plads i Folketingets Præsidium i stedet for SF. Pladsen går til gruppens nestor, tidligere udenrigsminister Niels Helveg Petersen.
Han var i 1993 tæt på at blive formand for Folketinget, men endte i stedet som udenrigsminister. Efter at de radikale kom i opposition, har han siddet i Folketingets forretningsudvalg og har dermed været med til at gennemføre mange af de ændringer i mødeformen, der har fundet sted de senere år.
Fin debatform
»Vi har nået meget,« mener Niels Helveg Petersen, der især er godt tilfreds med den nye debatform, hvor folketingsmedlemmerne har mulighed for at holde indlæg direkte fra deres pladser
Han forudser, at de meget lange debatter i Folketinget fremover bliver noget kortere, i og med at Kristendemokraterne ikke er kommet ind, og dermed skal færre partier kappes om taletiden.
Også de konservative skal vælge nyt medlem til præsidiet efter Kaj Ikast, der ikke genopstillede. Ifølge Jyllands-Postens oplysninger går pladsen til Helge Adam Møller, der også er gruppeformand for de konservative.
Fra Dansk Folkeparti fortsætter Poul Nødgaard, socialdemokraterne genindstiller Svend Auken, ligesom det anses for givet, at Christian Mejdahl (V) fortsætter som formand for Folketinget.
Formænd mødes
Partiernes gruppeformænd mødes i dag for at fordele udvalgsposter mellem de to valgforbund - det ene med Venstre, konservative og Dansk Folkeparti, det andet med Socialdemokratiet, SF og de radikale.
Meget tyder på, at Dansk Folkeparti beholder den prestigefyldte post som formand for Finansudvalget.
Større spænding er der om Europaudvalget, hvor Venstre og konservative efter sidste valg accepterede, at Socialdemokratiet fik posten, så daværende udvalgsformand Claus Larsen-Jensen kunne fortsætte. Men han kom ikke i Folketinget denne gang.
Den endelige fordeling afhænger af, hvem der bliver ministre. Ifølge Jyllands-Postens oplysninger er regeringspartierne indstillet på, at posten går til oppositionen, fordi alle tre partier er med i forliget om EU's nye forfatningstraktat. Indstillingen herfra er, at enten Elisabeth Arnold (R) eller Steen Gade (SF) bliver formand for Europaudvalget.