Fortsæt til indhold
Indland

Haarder: Plads til tørklæder og halalkød

Tørklæder og halalkød skal regeringen ikke blande sig i. Til gengæld skal den sige fra over for omskæring og opdragelsesrejser, siger integrationsminister Bertel Haarder (V). Video: Bertel Haarder om bedre integration writeLinks("edl_5299", "FORSIDE");

Af LOUISE WITH

Tørklæder, halalkød og bøn på arbejdspladsen er skikke og vaner, som danskerne bør acceptere. Til gengæld skal vi sige fra over for normer og skikke som omskæring af kvinder, opdragelsesrejser og kvindeundertrykkelse.

Det fastslog integrationsminister Bertel Haarder (V), da han i går præsenterede regeringens seneste tiltag på integrationsområdet.

En arbejdsgruppe med fem ministre skal de kommende måneder diskutere integration, og senest i maj skal de komme med forslag til, hvordan integrationen kan blive bedre på arbejdsmarkedet, på uddannelserne og i samfundet generelt.

»Vi vil også drøfte de værdisammenstød, som aviserne dagligt er fulde af historier om. For eksempel debatten om omskæring og debatten om somaliske forældre, der sender deres børn hjem, fordi de er blevet lidt for velintegrerede. Der er vi nødt til at sige: I Danmark er der altså visse ting, som er aldeles uacceptable,« siger Bertel Haarder.

Højt til loftet

Omvendt peger han på, at der også findes kulturforskelle, man ikke skal bruge kræfter på - især ikke i regeringen eller staten:

»Det er spørgsmål som tørklæder, leverpostej i børnehaverne, badeforhæng i skolernes baderum og bedepauser på arbejdspladsen. Der skal være højt til loftet. Der skal være religionsfrihed og plads til at være anderledes. Opstår der så konflikter, må man klare dem lokalt. Danmark er et decentraliseret land. Den slags eventuelle problemer skal man ikke bede "storebror stat" om at komme og løse,« siger ministeren og understreger, at ministergruppen endnu ikke er begyndt på arbejdet, og at han derfor ikke kan give svar på, hvordan problemerne med normsammenstød bedst løses.

Muslimerne tilfredse

Fatih Alev, næstformand i Muslimernes Landsorganisation, hilser ministerens melding velkommen.

»Det er fint, at han ikke gør et problem ud af muslimer, der synligt praktiserer deres religion. Og det er også fint, at han taler om kulturforskelle - ikke om religion, som mange har gjort tidligere. Når han siger fra over for omskæring, repræsenterer han jo også mange danskere med indvandrerbaggrund,« siger han.

Dansk Folkepartis næstformand Peter Skaarup er positiv overfor en række af regeringens integrationsforslag, men forbeholder sig ret til fortsat at rejse debatter om for eksempel halalslagtning eller badeforhæng på skoler.

1. sektion, side 3