Fortsæt til indhold
Indland

Hen-Ry i tobakkens tjeneste

I årevis var de pot og pande. Nu truer Tobaks-industrien med at fjerne sin økonomiske støtte til Foreningen af Hensynsfulde Rygere, Hen-Ry.

Af JESPER HØBERG og ORLA BORG

Samtidig beskylder nuværende og tidligere bestyrelsesmedlemmer i Hen-Ry hinanden for at være i lommen på tobaksproducenterne.

Den danske brancheorganisation, Tobaksindustrien, overvejer nu at stoppe økonomisk støtte til Foreningen af Hensynsfulde Rygere, Hen-Ry.

Det sker, efter at Jyllands-Posten i går kunne dokumentere, at den tidligere næstformand i Hen-Ry, læge Tage Voss, i flere år var personligt på lønningslisten hos den amerikanske tobaksgigant, Philip Morris.

Direktør i Skandinavisk Tobakskompagni, Claus Bagger, siger, at emnet vil blive drøftet på det førstkommende bestyrelsesmøde i Tobaksindustrien.

»Vi har ydet bidrag til foreningen ud fra den forudsætning, at den fungerer på et forsvarligt etisk grundlag. Nu må vi vurdere, om det er tilfældet,« siger Bagger, efter at industrien i årevis har finansieret en stor del af foreningens virke.

Aktuelt har Tobaksindustrien i Danmark betalt Hen-Ry for at skrive og udsende en såkaldt Guide til Arbejdsmarkedet om rygning på arbejdspladserne. Den er sendt ud til store arbejdspladser, amter, kommuner - og forordet er skrevet af arbejdsminister Ove Hygum (S).

1992 var formentlig det år, Hen-Ry indkasserede de største sponsorindtægter. Da blev der afholdt en stor verdenskonference i København for rygerorganisationer - Hen-Ry stod officielt som arrangør af konferencen, men Philip Morris' egne papirer viser, at konferencen i hemmelighed blev detaljeret planlagt og finansieret af tobaksindustrien.

»Jeg vil gerne tilføje, at det er vigtigt, at vore kolleger forstår, at planerne for kongressen skal holdes hemmelige for pressen og vore modstandere,« lyder det i et internt brev i Philip Morris-koncernen.

Alvorligt tab

De 1500 medlemmer af Hen-Ry betaler kun 100 kroner om året i kontingent, og det dækker langtfra udgifterne til foreningens virke.

Tobaksindustrien i Danmark yder et årligt bidrag til Hen-Ry på 150.000 kroner, og derfor vil det være et alvorligt slag for foreningen, hvis den mister dette bidrag.

I 1999 havde Hen-Ry samlet indtægter fra medlems- og sponsorbidrag for 395.000 kroner, som resulterede i et beskedent overskud på 9700 kroner.

Samtidig har afsløringen af Tage Voss' lønnede arbejde hos Philip Morris udløst et verbalt slagsmål mellem tidligere og nuværende bestyrelsesmedlemmer i Hen-Ry. De beskylder hinanden for at være i lommen på tobaksindustrien.

Den nuværende formand, Kirsten Halberg, siger om Tage Voss' engagement hos Philip Morris:

»Jeg havde blot ventet på, at nogen ville finde ud af det. Den nuværende bestyrelse har godt vidst, at Tage Voss fik penge af Philip Morris. Og vi tager i den nuværende bestyrelse afstand fra en så personlig økonomisk kontakt til tobaksindustrien.«

Omvendt siger det tidligere bestyrelsesmedlem, læge Tage Voss, at han forlod bestyrelsen i Hen-Ry, fordi Philip Morris begyndte at stille krav til, hvad foreningen skulle foretage sig.

Et flertal i bestyrelsen ville ikke undvære tobaksgigantens støtte og var derfor parat til at lade sig styre af amerikanerne, forklarer Tage Voss.

»Jeg kan ikke direkte vide, om Hen-Ry dermed var i lommen på Philip Morris, men det ligger jo lidt i luften,« siger han.

Han støttes af den tidligere formand i Hen-Ry, Karsten Kesselring.

»Philip Morris lovede os et sponsorbidrag på mindst 300.000 kroner om året, hvis vi til gengæld ville føre deres planer ud i livet,« siger han.

Kesselring siger desuden, at han var uvidende om, at Tage Voss var lønnet af Philip Morris, men at han godt kan forstå, at Voss skulle have sine mange udgifter dækket.

Til gengæld bryder han sig ikke om, at Philip Morris opfordrede Voss til at sende en af tobaksgiganten formuleret kritik af WHO til en engelsk redaktør, som omtalt i Jyllands-Posten i går.

Også splittelser tidligere

Det er ikke første gang, der er strid i ledelsen af Hen-Ry. Foreningen blev dannet i 1987 og lagde ud med en kontant stil fra starten med formanden Karsten Kesselring og læge og bestyrelsesmedlem Tage Voss i spidsen.

I 1995 kom det til et opgør, hvor Kirsten Halberg blev formand for Hen-Ry. Selv siger hun:

»Det var nødvendigt at få gjort op med den aggressive stil, som Kesselring og Voss havde lagt for dagen, for det skadede forholdet til politikerne. Ved en enkelt episode stod de og røg sundhedsudvalget lige op i hovedet inde på Christiansborg - i et område, hvor der var rygeforbud.«

Et andet stridsemne i Hen-Ry har været regnskaberne.

I begyndelsen af 1990'erne blev en af medstifterne af foreningen, pibemager Leo Børgart, så utilfreds med manglende informationer om regnskabet, at han trak sig fra posten som bestyrelsessuppleant.

»Jeg var utilfreds med, at man ikke i regnskabet kunne se, hvor pengene kom fra. Jeg vidste da godt, at tobaksindustrien finansierede både rejser, middage, kampagner og øvrige udgifter. Jeg vidste bare ikke, hvor mange penge de gav. Men jeg kunne da regne ud, at hvis vi dengang kun gav 30 kroner om året i kontingent, så kunne det overhovedet ikke betale den løn på 60.000 kroner om året, som Karsten Kesselring fik som formand. Derfor ville jeg - i min egenskab af suppleant til bestyrelsen - se et detaljeret regnskab. Men det fik jeg ikke lov til.«

Orden i tingene

I dag mener Hen-Ry selv at have orden i tingene.

»Jeg mener, at vi kommer længere ved at vise en mere rund og venlig stil. Vi har fået åbnet flere døre til politikere med vores nye stil,« siger Kirsten Halberg.

Efter Jyllands-Postens afsløringer i går kan døren imidlertid meget vel være smækket i igen hos politikerne.

Dansk Folkeparti vil i hvert fald have regeringen til at kortlægge, hvor stor en indflydelse tobaksindustrien har haft i Danmark - herunder på den danske rygepolitik.

Derudover har Enhedslisten stillet spørgsmål til sundhedsminister Sonja Mikkelsen (S) om Tage Voss' engagement i Philip Morris.

Hen-Ry har en lang række internationale samarbejdspartnere. Foreningen arbejder blandt andet sammen med National Smokers Alliance i USA, som har flere end tre millioner medlemmer, og med SMOKEPEACE EUROPE med 15 organisationer i 12 lande. Endvidere arbejder Hen-Ry sammen med American Smokers Alliance, der primært arbejder med lobbyvirksomhed i Washington. jesper.hoeberg@jp.dk

orla.borg@jp.dk