Fortsæt til indhold
Indland

Hvert fjerde klip i kørekortet skyldtes brug af mobiltelefon

I 2025 blev i alt 84.056 klip i kørekort uddelt. Næsten hver fjerde af dem skyldtes håndholdt mobiltelefon.

/ritzau/

I 2025 modtog danske bilister 20.910 klip i kørekortet efter brug af håndholdt mobiltelefon under kørslen.

Det svarer til, at hvert fjerde klip, der gives til bilister, skyldes brug af mobilen i trafikken.

Det viser tal i opgørelse fra politiets sagsstyringssystem (POLSAS).

Samlet modtog danske bilister i alt 84.056 klip for trafikforseelser i 2025.

Med en stigning på 7,5 procent fra 2024 er antallet af klip i 2025, der relaterer sig til mobiltelefonen, på sit højeste i fire år.

Det vil sige, at der i 2025 blev uddelt 57 klip i gennemsnit om dagen efter brug af håndholdt mobiltelefon.

Det er en udvikling, der giver grund til bekymring, mener Britta Bjerregaard, der er skadedirektør i forsikringsselskabet Alm. Brand.

- Det er stærkt bekymrende, at mobiltelefonen fylder mere og mere i statistikken.

Det er en udvikling, som bør få flere bilister til at lægge telefonen væk, mener hun.

- De fleste ved godt, at telefonen skal blive liggende, når man kører. Alligevel kan det være fristende lige at besvare et opkald, svare på en besked eller skifte sang.

- Trafikken holder ikke pause, mens man ser på skærmen, understreger Britta Bjerregaard.

Ifølge Rådet for Sikker Trafik er uopmærksomhed et af de største problemer i trafikken.

Her udgør mobilen en særlig udfordring, lyder det fra vicedirektør Karina Petersen i et skriftligt svar.

- Mobiltelefonen tager utroligt meget opmærksomhed, hvis man bruger den bag rattet.

- Det er indlysende, at det skaber farlige situationer og ulykker, for kigger man på skærmen i fire sekunder med landevejshastighed, så kører man 89 meter i blinde, siger hun.

Stigningen i antal klip kan imidlertid også skyldes flere faktorer, fortæller hun.

- At der fra et år til et andet er en stigning i antallet af sigtelser, kan skyldes, at politiet for eksempel har gennemført flere kontroller eller har fået bedre fotoudstyr i fotovognen, lyder det.

At betjene en håndholdt mobiltelefon under kørslen udløser et klip og en bøde på 1500 kroner. 1000 kroner bliver yderligere lagt oveni til Offerfonden.

En håndholdt mobil udløser automatisk et klip i kørekortet.

Forbuddet gælder desuden selvom bilen holder i kø eller for rødt.

Det er dog tilladt at betjene sin mobiltelefon kortvarigt, hvis denne er fastmonteret. Ligesom betjening af bilens egen indbyggede skærm også er tilladt, oplyser Rådet.

Forbud mod at betjene en håndholdt mobiltelefon gælder desuden også på cykel, el-løbehjul og andre motoriserede køretøjer.