USA åbner nyt konsulat på 3000 kvadratmeter i centrum af Nuuk
Konsulat flyttes fra udlånt, mindre hus på havnen til stort domicil i centrum under spændinger mellem lande.
USA indvier torsdag et nyt og meget større konsulat i Grønland.
Hidtil har stormagten holdt til i et hus på havnen i Nuuk, men torsdag åbner konsulatet med tre etager og 3000 kvadratmeter i centrum af hovedstaden.
Siden 2020 har USA lånt et hus af Arktisk Kommando på havnen, men flytter nu i større lokaler, mens stemningen er anspændt mellem Grønland og Danmark på den ene side og USA på den anden.
USA’s præsident, Donald Trump, har gentagne gange truet med at overtage Grønland.
Torsdag er der derfor varslet en demonstration mod den nye åbning, hvor regeringschef Jens-Frederik Nielsen ikke deltager.
Demonstranterne vil tage bannere med og stille sig med ryggen til konsulatet i to minutter for at vise utilfredsheden med USA.
Da det amerikanske konsulat genåbnede i Nuuk i 2020, skete det med deltagelse af flere medlemmer af Naalakkersuisut, som er den grønlandske regering.