Fortsæt til indhold
Indland

AI vinder frem blandt danskere, men mange er stadig skeptiske

En ny undersøgelse viser, at danskere er flittige brugere af AI. Men bekymringer om blandt andet datasikkerhed og kontrol dæmper tilliden til teknologien.

Murat Tamer

Danskerne bruger kunstig intelligens som aldrig før, men mange stoler stadig ikke på teknologien.

8 af 10 danskere har brugt AI på arbejdet inden for de seneste seks måneder. Det viser en ny undersøgelse fra revisions- og rådgivningsvirksomheden EY Danmark.

Men der er betydelige bekymringer blandt de adspurgte – særligt i forhold til datasikkerhed og manglende menneskelig kontrol.

Flere er kritiske over for AI. Det siger partner i EY Danmark Søren M. Plaugmann.

»Der er en tydelig forventning om, at AI skal være nyttig, ansvarlig og reguleret,« siger han.

Den udvikling genkender Therese Waalen Sandberg, der er videnskabelig assistent ved Digital Democracy Centre på Syddansk Universitet og medforfatter til en rapport om danskernes private brug af generativ AI.

»Vores undersøgelse viser, at danskerne bruger kunstig intelligens mere. Men vi ser ikke en tilsvarende stigning i deres tillid eller syn på teknologien,« siger hun.

Generativ AI er kunstig intelligens, der er trænet på store mængder data og kan skabe nyt indhold som tekst og billeder.

Faldende tillid

Rapporten fra Syddansk Universitet, der blev publiceret i marts, viser samme tendens. Her er andelen af danskere, der privat bruger generativ AI, steget fra 33 til 62 pct. I arbejdssammenhæng er tallet gået fra 24 til 56 pct.

Men mere brug fører dog ikke nødvendigvis til større tillid. Selv blandt unge, som er de mest aktive brugere, er tilliden faldende.

Ifølge Therese Waalen Sandberg hænger det blandt andet sammen med, at AI dækker over forskellige anvendelser.

»Man kan godt være skeptisk over for AI’s rolle, når det kommer til for eksempel misinformation, men samtidig bruge den til noget helt ufarligt som inspiration til en madopskrift,« siger hun.

Netop misinformation er en af de store bekymringer blandt danskerne. Særligt når AI bruges i politiske sammenhænge, er modstanden massiv ifølge en undersøgelse fra Syddansk Universitet.

Samtidig lader det til, at mange overvurderer deres egne evner til at gennemskue AI-genereret indhold.

Det blev testet i 2024 i forbindelse med Medieaftalen 2023-2026.

»Testen viste, at danskerne ikke klarede sig væsentligt bedre end et tilfældigt gæt, når de skal identificere AI-genereret indhold,« siger Therese Waalen Sandberg.

Eksperimental fase

Hos EY Danmark peger partner Søren M. Plaugmann på, at den stigende brug af AI også er drevet af en frygt for at sakke bagud.

»Der er noget hype i det her. Mange virksomheder investerer, fordi de er bange for at blive overhalet,« siger han.

Han vurderer, at teknologien stadig befinder sig i en eksperimental fase.

»Man tør godt lege med det, men man tør ikke nødvendigvis sætte det i produktion endnu,« siger han.

Det er svært at sige, hvordan det bliver i fremtiden. Men det ser ud til, at tillid ikke kommer af sig selv.

»Mere gennemsigtighed i, hvordan systemerne fungerer, kan være med til at øge tilliden,« siger Therese Waalen Sandberg.

Ifølge hende afhænger tilliden også af, hvilken rolle AI får. Flere er for eksempel mere trygge ved, at AI fungerer som en sparringspartner end som en beslutningstager.