Overskudsvarme skulle gavne forbrugere og klima – nu ender en stor del hos gråspurvene
Datacentre flere steder i landet skulle levere gratis overskudsvarme til tusindvis af boliger, men snirklede regler gør, at varmen mange steder i stedet bliver sendt ud til gråspurvene. Bl.a. i Viborg, hvor Apple har åbnet et stort datacenter.
»Det er et skulderklap. Et skulderklap til vores investering i vedvarende energi, vindkraft og høj forsyningssikkerhed.«
Der blev talt med store ord af daværende klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen (R), da Apple i februar 2015 meddelte, at man ville etablere et stort nyt datacenter i Tjele ved Viborg.
Der blev talt om gratis overskudsvarme til 20.000 fjernvarmekunder i Viborg og om et potentiale på flere hundredtusinde på landsplan. Og en årlig besparelse på 3.000-5.000 kr. på varmeregningen for den enkelte.
Knap 10 år senere er billedet et noget andet. Eksemplet fra Viborg viser, hvordan store grønne ambitioner – trods alle gode intentioner – kan løbe ud i sandet.