Puk Damsgård er ikke den type, hun gerne vil være. Men hun har fundet sin mening med livet i hvidvin, fremmede mennesker og lyserøde planter
Under politik, konflikter og forskellige livsforudsætninger er vi mennesker i bund og grund ens. Det er Puk Damsgårds erfaring. Og det er godt at blive mindet om, siger forfatteren og korrespondenten, hvis timer og tanker kredser om konflikten i Mellemøsten.
Puk Damsgård har en sæl i sit hjem i Libanon.
Sælus er det opfindsomme navn på den hvide bamse, der for hende symboliserer noget af det fine og vigtige i livet. Derfor tør Puk Damsgård ikke tage ham med i kufferten på sine rejser rundt i Mellemøsten.
Tænk, hvis kufferten blev væk. Hun ville miste sin bløde, plyssede forbindelse til barndommen, til vennen Lars og til den usædvanlige rejse, hun har været på, siden hun for snart 20 år siden tog en alvorssnak med sig selv.