Familien takker og beder om ro: Michael Mortensen døde af hjertestop i Schweiz
Familien til Michael Antitsch Mortensen, der tirsdag døde bare 49 år gammel, fortæller nu, at den kendte erhvervsmand døde efter et hjertestop i Schweiz.
Tirsdag døde Casa-stifter Michael Antitsch Mortensen bare 49 år gammel.
Nu fortæller familien i en pressemeddelelse, at Michael Antitsch Mortensen faldt om med hjertestop i forbindelse med en forretningsrejse til Schweiz.
»Vi er i dyb sorg over, at Michael pludselig er blevet taget fra os. Han var på alle måder et fantastisk og kærligt menneske,« står der i pressemeddelelsen.
»Vi vil gerne takke for alle de varme og kærlige hilsner, som familien har modtaget de seneste dage. Vi vil samtidig bede om, at pressen og offentligheden viser forståelse for og respekterer, at vi gerne vil have ro til at bearbejde tabet af Michael,« lyder det fra familien.
Michael Antitsch Mortensen efterlader sig hustruen Bettina, deres to børn og sine forældre.
I årevis var Michael Antitsch Mortensen en af de mest succesrige erhvervspersonligheder i Horsens og har stået bag flere store virksomheder med hundredvis af ansatte. Fortællingen om Michael Antitsch Mortensen er også fortællingen om den ordblinde tømrer, der blev leder, milliardær og formand for hele 48 bestyrelser, bl.a. Flügger, M+ Ejendomme og Won Hundred.
Siden tirsdag er Michael Antitsch Mortensen blevet hyldet på sociale medier, hvor det er væltet ind med kondolencer. Han bliver husket som »et overordentligt godt menneske,« en »sand entreprenør« og en »fantastisk visionær mand«.