Fortsæt til indhold
Indland

Skal hashhandelen være fortid på Christiania? Det stemmer christianitterne om på søndag

Over 120 christianitter har skrevet under på en erklæring om, at det nu skal være helt slut med hashhandelen, og det vækker glæde hos Københavns Politi.

Det skal være slut med at handle med hash på Christiania. Så kontant lyder budskabet fra en stor gruppe christianitter, der nu har indkaldt til fællesmøde for at få bremset den lukrative hashhandel i Pusher Street. Mødet finder sted på søndag.

Det er den aktivistiske gruppe De Frie, der fører an i kampen. Gruppen »hylder den oprindelige ideologi og målsætning for Christiania«, men er ikke et officielt talerør for christianitterne. Alligevel har gruppen formået at få over 120 af de i alt ca. 1.000 christianitter til at skrive under på erklæringen om, at det skal være slut med hashhandel på Christiania.

I erklæringen, der er lagt op på De Fries Facebook-side, står der blandt andet, at »Christianias hashmarked er ude af kontrol og har været det længe«, og at »vi vil ikke længere være Storkøbenhavns hashsupermarked, der er løbet løbsk«.

I løbet af sommeren har området omkring Pusher Street igen været genstand for voldsepisoder, og den 3. juli blev en 22-årig mand skudt i fristaden. Københavns Politi gennemførte tidligere i år en større aktion, hvor 40 unge under 18 år blev sigtet for hashhandel.

Hos Københavns Politi forklarer politiinspektør Tommy Laursen, at der er store problemer med utryghedsskabende adfærd på Christiania.

»Vi har set flere manifestationer og voldshandlinger i Pusher Street. Vi har for eksempel skullet håndtere et drab og flere voldelige overfald. Den adfærd – med det tragiske drab og de voldelige overfald in mente – giver christianitterne en del bekymring. Det kan jeg sagtens forstå.«

På fællesmødet søndag skal christianitterne diskutere om – og i så fald hvordan – de kan holde hashhandelen ude af Christiania, og det er en beslutning, som Københavns Politi afventer med spænding. Det vil nemlig være en hjælp for politiet, hvis christianitterne beslutter sig for at holde hashhandelen ude, da de i så fald vil blive medspillere mere end modspillere.

»Der er ikke nogen hemmelighed i, at man skal bruge rigtig mange ressourcer, hvis man skal ind og lave noget målrettet på Christiania. Alene det at komme ude fra og ind i det område – med det system, de har derude – det kræver rimelig meget personale. Så det vil vi formentlig kunne gøre på en anden måde, hvis den (hashhandelen) ligger ude i byen«.

Tommy Laursen kan ikke komme ind på, hvordan Københavns Politi konkret arbejder med at bekæmpe hashhandel, men fortæller, at man er forberedt på et scenarie, hvor hashhandelen lukkes ude af Christiania. Det har man faktisk allerede gode erfaringer med.

»Da man i en længere periode havde lukket hashhandelen ude af Christiania på grund af et højt smittetal (med corona, red.), kunne vi konstatere, at efterspørgslen ikke udeblev. Men over tid fik vi faktisk bugt med det, der var i randområdet omkring Christiania, så det er vi klar til at kunne håndtere.«

Jyllands-Posten ville gerne have talt med christianitter, der ønsker at få hashhandelen ud af Christiania, men det har ikke været muligt.