Fortsæt til indhold
Indland

Rådne mink som naboer skræmmer ikke huskøbere

Formanden for borgerforeningen tror på, at byens fællesskab og naturkvaliteter har skinnet igennem i den seneste tids massive mediedækning.

Frygt for larm og stank fra arbejdet i minkgravene og for forurening af den omkringliggende natur ser ikke ud til at afholde folk fra at søge mod området omkring byen Nr. Felding, der er den nærmeste naboby til gravene.

Tværtimod.

I de seneste fire måneder er der nemlig blevet solgt 10-14 boliger i Nr. Felding, fortæller Michelle Christensen, der er ejendomsmægler hos Danbolig Bent Kohls i Holstebro.

»Det er noget mere, end der plejer at blive solgt,« siger ejendomsmægleren og tilføjer, at liggetiderne også er barberet ned.

»Dem, vi har lagt på nu her, er blevet solgt hurtigt. Det seneste blev solgt på 14 dages tid, og der var tre interesserede købere,« siger ejendomsmægleren.

Hun afviser blankt, at minkene har været en hæmsko i salgsprocesserne:

»Jeg har ikke hørt nogen spørge til det på én eneste fremvisning.«

Hun minder dog om, at stigningen ikke er isoleret omkring Nr. Felding, men at ejendomsmægleren generelt har set en opblomstring på boligmarkedet i småbyerne omkring Holstebro. Specielt børnefamilier jager sådanne områder med købmand, skole, sportsfaciliteter og natur.

Formanden for borgerforeningen i byen, Leif Brøgger, fortæller, at også byggegrunde i byen nærmest er udsolgt.

Han nævner samme årsager som ejendomsmægleren og lægger særlig vægt på naturen, som, han mener, er blevet vist flot frem i den massive mediedækning.

»Vi har jo haft lejlighed til at fortælle, at vi har noget god natur omkring Nr. Felding, som vi efter bedste evne prøver at passe på,« siger han og tilføjer:

»Vi har også vist et godt fællesskab og har forsøgt at håndtere hele situationen så sagligt og ordenligt som muligt, men samtidig holde fast i at mink skal væk og natur tilbage.«