Fortsæt til indhold
Indland

Havet skyller ind: Bornholm ramt af vildt vejr

Alle fly til og fra Bornholm er onsdag aflyst, og bydele er spærret af politiet.

Sædvanligvis kaldes Bornholm for "solskinsøen", men onsdag har der ikke været meget sol over den danske ø.

Tværtimod har regnen pisket ned, og samtidig har kraftig vind med vindstød af stormstyrke og forhøjet vandstand skabt oversvømmelser i flere bornholmske byer.

DMI har tidligere onsdag oplyst, at vandstanden onsdag er 70-80 centimeter over normalen ved Bornholms østlige kyst, og situationen ser ikke ud til at blive bedre onsdag aften.

Netto i Allinge, som ligger nær havnen, blev i løbet af dagen tvunget til at lukke helt, da vandet stod faretruende tæt på bygningen.

»Det har været fantastisk smukt, men også meget farligt. Vandet er kommet ind i store kaskader på vores parkeringsplads. Ikke nok med vandet, så er der også kommet store stenstykker op, så vi har været nødt til at lukke butikken ned,« siger distriktschef for Netto Bornholm, Marianne Kjøller, til TV 2 Bornholm.

Bornholms Politi meddelte tidligere på dagen, at man havde lukket dele af Gudhjem og Allinge af på grund af oversvømmelserne, og samtidig frarådede man folk til at gå ud nær kysten.

Onsdag aften har beredskabet valgt at lægge sandsække ud på Allinge Havn for at forhindre vandet i at nå for højt.

»Beredskabsstyrelsen Bornholm assisterer onsdag aften Bornholms Brandvæsen med 10 redningsfolk og sandsække på Allinge Havn. Samarbejde med Hjemmeværnet,« skriver Beredskabsstyrelsens operative chef, Lars Høg Schou, på Twitter.

TV 2 Bornholm har fået tilsendt flere videoer, der viser nogle folk, som har forvildet sig for tæt på havet og som konsekvens får benene revet væk under sig af de høje bølger.

Det voldsomme vejr har medført, at alle fly til og fra Bornholm er aflyst, foreløbig indtil torsdag morgen.

Ifølge DMI er det et lavtryk over Polen, som giver Bornholm en kraftig vind fra nordøst. Også i andre dele af Danmark har vinden presset vandstanden op - i Østersøen, det sydfynske øhav og Lillebælt er vandstanden onsdag aften flere steder over en meter over normalen.

Artiklens emner
Vejret