Fortsæt til indhold
Indland

Efter 39 år i Danmark - pistol resulterede i udvisning til tyrkisk mand

Nævningeting i Retten i Glostrup har dømt mand for pistol og for vold af særlig farlig karakter.

/ritzau/

En mand fra den københavnske vestegn er for tredje gang dømt for at være bevæbnet med et skydevåben.

Straffen er blevet fastsat til fængsel i fem år. Desuden skal den 39-årige, der er tyrkisk statsborger, udvises, når afsoningen er ovre, oplyser anklagemyndigheden ved Københavns Vestegns Politi.

Manden er født her i landet.

Han blev afsløret med pistolen i Vallensbæk i september sidste år. Den var isat et magasin med seks skarpe patroner, oplyser specialanklager Bo Bjerregaard.

- Når man hele tre gange bliver dømt for den samme alvorlige forbrydelse, så skal det have konsekvenser. Det er i det lys, man skal se både fængselsstraffen og ikke mindst udvisningen, siger han i en pressemeddelelse.

Straffen gælder dog også et tilfælde af vold af særlig farlig og brutal karakter, oplyser han til Ritzau.

Volden blev begået i foråret 2018.

Dommen blev afsagt mandag af et nævningeting i Retten i Glostrup. Den 39-årige overvejer, om han vil anke til landsretten.