Fortsæt til indhold
Indland

Havtemperaturen stiger - og så kan vi få besøg af en hvidhaj

Allerede nu er antallet af middelhavsfisk "steget betragteligt."

Stigende havtemperaturer og et højt saltindhold i vandet er faktorer, der er i fuld gang med at ændre på dyrelivet i de danske farvande.

Det har man set over en årrække, hvor f.eks. den blåfinnede tun er dukket op på vore breddegrader.

Men vi kan også belave os på at se hestemakrel, tunge og ansjos som en del af den danske fiskebestand. Ifølge professor Brian MacKenzie fra DTU Aqua har temperaturstigningerne nemlig betydet, at i der er sket betydelige forskydninger i fiskearterne fra syd mod nord de seneste 30 år.

Eksempelvis så man tidligere kun kulmule i de sydlige farvande ved Biscayen og Irland. Nu er arten udbredt ind i Nordsøen.

Til gengæld er eksempelvis torsken, der er en af Nordsøens typiske arter, trukket mod køligere vande ud for den nordlige del af Norge, Island og Grønland.

Det vil stille krav til de danske fiskere om at beslutte sig: Skal de sejle længere nordpå for at hente de klassiske arter, eller skal de indstille sig på at fange de nye arter herhjemme?

Men ikke nok med det. Vi skal ikke blive overraskede, hvis vi kommer til at se et kæmpe rovdyr som en hvidhaj. Der gøres meget på verdensplan for at beskytte hvidhajen, og det betyder, at den formentlig vil brede sig fra Middelhavet.

For at sikre sig føde nok må den udvide sit territorium, siger Lars Skou Olsen, der er kurator og teknisk chef ved Den Blå Planet i København. Hvidhajer kan ikke mindst godt lide sæler, og da der i de senere år er kommet mange sæler i de danske farvande, er det ikke umuligt, at vi får enkelte af de 3-8 meter lange hajer at se.

»Det kan sende nogle afsted på en strejftur et sted, hvor de ikke har været før. Og det er så dér, at der måske kan være en mulighed for, at de kommer ud af Middelhavet, ind i Den Engelske Kanal og bliver fanget af Jyllandsstrømmen langs den jyske kyst. Og siden følger føden den vej ned,« siger han til tv2.dk.

Allerede nu er antallet af middelhavsfisk ”steget betragteligt”. Henrik Carl, leder af Statens Naturhistoriske Museums fiskeatlas, oplyser til tv2.dk, at man på sigt vil kunne opleve flyvefisk, søheste, sværdfisk og rokker. Når den slags fisk kan ventes i danske farvande, skyldes det både en ændret fødesituation og de højere havtemperaturer.