• Opdateret 13/08/2020 kl. 11:59

Narkohunde afslørede ung smugler - idømt fængsel i 12 år

Litauer var på vej fra Holland til Norge med amfetaminolie, men blev afsløret under kontrol i Frøslev.

Artiklens øverste billede

Straffen til en ung litauer for at smugle narko over landegrænsen svarer præcist til niveauet i drabssager.

Fængsel i 12 år lyder afgørelsen i en dom, som Retten i Sønderborg har afsagt, oplyser Syd- og Sønderjyllands Politi torsdag.

Nomedas Kontrimas kom kørende i en personbil, hvor det viste sig, at der var skjult amfetaminolie i et særligt hulrum.

Olien svarer til 32,6 kilo amfetamin på gadeplan, oplyser politiet i en pressemeddelelse.

Det var Toldstyrelsens narkohunde, som udviste særlig interesse for bilen, som var udtaget til kontrol om eftermiddagen 14. november 2019 ved Frøslev. Derefter blev den gået nøje efter, og i den forbindelse blev hulrummet nær reservehjulet opdaget.

Under sagen nægtede den 22-årige sig skyldig, oplyser anklagerfuldmægtig Mads-Emil Wietz.

- Han forklarede, at han troede, at der var tale om cigaretter, siger Mads-Emil Wietz.

Nomedas Kontrimas kom i en personbil fra Holland og havde kurs mod Norge. I stedet er det altså blevet til et langvarigt ophold bag danske tremmer. Desuden er han blevet udvist af Danmark.

Også sine hjul mister han. Bilen er ifølge dommen blevet konfiskeret, fordi den var særligt indrettet til smugling.

Den 22-årige har anket dommen, der blev afsagt onsdag, til Vestre Landsret, oplyser anklagemyndigheden.

/ritzau/

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.