Langt flere patienter skal tjekkes af lægen via video
Coronakrisen har givet videokonsultationer med lægen et stort løft. Danske Regioner vil fastholde det høje niveau.
71.508 gange har patienter mødt deres læge via et videolink, siden coronapandemien i marts lukkede Danmark ned. 2.700 digitale psykologsamtaler er gennemført i samme periode. 2,6 mio. gange alene i maj har danskerne tjekket laboratoriesvar på Sundhed.dk og via app.
Og nu skal danskerne vænne sig til, at sygehusbehandling, kontroller, genoptræning, lægebesøg og psykiatersamtaler fortsat i høj grad kommer til at foregå hjemme i stuen frem for på sygehuset eller hos egen læge – også efter coronatiden.
Danske Regioner vil med en ny digitaliseringsstrategi grundlæggende ændre vores måde at have kontakt til sundhedsvæsenet på, og fremover skal videokonsultationer, telemedicin og hjemmekontroller være reglen frem for undtagelsen, lyder det.
»Over 1.000 lægeklinikker er kommet i gang med telemedicin under coronakrisen, og det har udviklet sig nærmest fra nul. Coronakrisen har givet et kæmpestort niveauskifte, og niveauet skal holdes og udbygges,« siger Stephanie Lose (V), formand for Danske Regioner, der understreger, at der ikke er tale om en spareøvelse.
Hos Danske Patienter og Ældre Sagen hilses muligheden for flere digitale tilbud velkommen, men begge organisationer understreger, at det netop skal være et tilbud og ikke tvang. Direktør Bjarne Hastrup, Ældre Sagen, vurderer, at mange af de ældre, som er hyppige kunder i sundhedsvæsenet, vil være klar til omstillingen.
»Men der skal være en kattelem til de ældre, der ikke vil, og til den gruppe, som f.eks. på grund af en snigende demens ikke kan være digital længere og har brug for fysisk kontakt med læger og sygeplejersker,« siger han og peger på, at 158.000 ældre ifølge organisationen aldrig har været på nettet.
Hos Dansk Selskab for Almen Medicin påpeger formand Anders Beich, at videokonsultationer i coronatiden er en nødløsning.
»Vi kan sikkert lære af det, men jeg kan være bekymret for, at man overser ting og for, at tilliden svinder, hvis konsultationerne foregår på video,« siger han.