Fortsæt til indhold
Indland

Ny moské i bowlinghal deler vandene i Holbæk

Venstre og Enhedslisten er på samme side, mens S, DF og tilsyneladende LA går imod ønsket om en ny moské tæt ved ghettoområde.

Onsdag aften skal kommunalbestyrelsen i Holbæk Kommune vende tommelfingeren op eller ned til en ny lokalplan, der kan gøre det muligt at bygge en ny og større moské i en nuværende bowlinghal tæt ved et såkaldt ghettoområde.

Det er en sag, der virkelig deler vandene på rådhuset og skaber utraditionelle politiske alliancer.

Bag ønsket om moskéen står foreningen Tyrkisk Islamisk Kultur- og Undervisningscenter, der har eksisteret siden sidst i 1980’erne, og som flere gange har forsøgt at finde nye lokaler i Holbæk.

Foreningens nuværende moské på Smithsvej 6 er blevet for lille, og derfor håber foreningen at kunne etablere et islamisk kulturcenter i en ejendom, der i dag huser en bowlinghal på adressen Mellemvang 5. Foruden undervisningslokaler, café og aktivitetsrum skal centret bl.a. huse en moské med en kuppel og plads til 300 mænd og ca. 150 kvinder.

Hallen ligger tæt ved det udsatte boligområde Agervang som er på ghettolisten.

Holbæks borgmester, Christina Krzyrosiak Hansen, stemmer nej til moskéforslaget, da hun frygter, at planen vil skade integrationen. Arkivfoto: Jacob Ehrbahn

Uenighed i S

Netop derfor mener Holbæks borgmester, Christina Krzyrosiak Hansen (S), at placeringen ikke er den rigtige.

»Jeg har gjort mig virkelig mange overvejelser, men når jeg mærker efter i maven, så er jeg ikke i tvivl om, at svaret er nej,« siger hun.

»Jeg er nervøs for, at et islamisk kulturcenter så tæt på Vangkvarteret kan være med til at forstærke nogle af de negative tendenser i området. Netop derfor synes jeg, at placeringen er det afgørende i den her debat.«

Internt i den socialdemokratiske gruppe på rådhuset er der dog uenighed. Ét medlem, Derya Tamer (S), vil stemme ja til moske-forslaget ved aftenens afstemning. Hun mener, at sagen skal i høring for at få en åben og grundig demokratisk proces, skriver hun på Facebook.

Hvis sagen handlede om et hvilket som helst andet religiøst samfund end et muslimsk, så tror jeg ikke, at man ville sige nej
Rasmus Brandstrup Larsen (V), kommunalbestyrelsesmedlem, Holbæk

Venstre i Holbæk støtter også mosképlanerne og mener, at Socialdemokratiet forsøger at lefle for indvandrerkritiske DF-vælgere ved at stemme nej.

»Man har en forening, der gerne vil flytte fra ét lokale til et andet. Det kan jeg ikke se, hvorfor vi skal stille os i vejen for,« siger kommunalbestyrelsesmedlem Rasmus Brandstrup Larsen (V).

»Der er religionsfrihed i Danmark. Hvis sagen handlede om et hvilket som helst andet religiøst samfund end et muslimsk, så tror jeg ikke, at man ville sige nej. For mig virker det som om, man er interesseret i at undgå at få en større moské end den, vi allerede har i Holbæk.«

Christina Krzyrosiak Hansen (S) afviser blankt, at hun fisker efter DF-stemmer.

»Den kritik er det samme som at sige, at jeg ikke har min egen holdning. Det kunne ikke være mere forkert. For mig handler det her ikke om for eller imod en moské, men om integration,« siger hun.

Tyder på et nej

Resultatet af onsdagens afstemning er ikke givet på forhånd, men det tyder på, at Liberal Alliances to kommunalpolitikere bliver tungen på vægtskålen. Partiet har tidligere stemt nej, da sagen blev behandlet i Klima- og Miljøudvalget, skriver TV 2 East.

Det er ikke lykkes Jyllands-Posten at få en kommentar, men flere kommunalpolitikere forventer, at LA’erne stemmer imod.

Tilsammen har den atypiske alliance bestående af S, DF og LA flertal.

1. viceborgmester John Harpøth fra DF har sagt, at han »aldrig« kommer til at stemme for en moské, uanset hvor den kommer til at ligge. Han frygter, at boligområdet Agervang bare vil lukke sig endnu mere om sig selv, forklarer han.

»Vi har ikke noget imod, at de bliver i moskéen på Smithsvej, men vi mener, at et muslimsk kulturcenter er en ulempe, hvis det skal ligge så tæt på et boligområde, der er betegnet som et ghettområde,« siger John Harpøth.

Enhedslistens kommunalbestyrelsesmedlem, Leif Juhl, mener, at placeringen ved Agervang ikke gør den store forskel i forhold til Tyrkisk Islamisk Kultur- og Undervisningscenters nuværende adresse godt halvanden kilometer væk.

»Vi mener, at de skal have deres nye moské. De har ligget på deres nuværende adresse i 30-40 år, og der har aldrig været nogen problemer, så vi kan ikke se, hvorfor de ikke skulle kunne fortsætte,« siger han.

EL-politikeren forventer dog, at onsdagens afstemning ender med et afslag til moskéen.