• Opdateret 06/05/2020 kl. 16:25

Justitsministeren siger nej tak til tyske turister

15. maj åbner Tyskland trinvis sin grænse til Danmark. Men det sker næppe den anden vej rundt.

Artiklens øverste billede
Justitsminister Nick Hækkerup (S) skulle onsdag forholde sig til tyske turister i Folketingssalen. Arkivfoto: Ida Guldbæk Arentsen/Ritzau Scanpix

Justitsminister Nick Hækkerup (S) har noteret sig, at en række borgmestre har udtrykt ønske om at åbne den danske grænse for tyske turister.

Turismen lider under coronakrisen, men en åbning af grænserne kommer ikke til at ske lige med det samme, siger han.

- Som situationen er lige nu, skal der efter min mening ikke kunne rejse turister ind i landet, der potentielt kan medbringe smitte, siger Hækkerup i Folketingssalen til et spørgsmål fra Venstres Ulla Tørnæs om emnet.

- Når det er sagt, så er det naturligvis hverken regeringens eller mit ønske at holde grænsen lukket længere tid end nødvendig.

- Men vi er nødt til at vente og se resultaterne af de åbninger af samfundet, der allerede er sket, før vi melder yderligere initiativer ud, siger Hækkerup.

Meldingen fra ministeren kommer, efter at der fra tysk side snart åbnes for grænsen. Altså fra tyske side.

Slesvig-Holstens ministerpræsident, Daniel Günther, har således overtalt den tyske indenrigsminister, Horst Seehofer (CSU), til trinvis at åbne for indrejse fra Danmark til Tyskland fra 15. maj.

Det skrev Flensborg Avis tidligere på ugen, efter at have talt med Daniel Günthers pressechef.

I øjeblikket forhandler Folketingets partier om den videre genåbning af Danmark.

Onsdag aften mødes partilederne for at drøfte den såkaldte fase 2 af genåbningen. Blandt andet vuggestuer, børnehaver, skolen for de mindste elever og en række liberale erhverv såsom frisører er åbnet i fase 1.

Tørnæs minder justitsministeren om, at det var en politisk, ikke en sundhedsfaglig, beslutning at lukke grænserne. Og hun tilføjer, at turisterhvervet mister 107 millioner kroner om dagen, fordi tyskerne blandt andet ikke kan benytte sommerhusene i Danmark.

Hækkerup fortæller, at erhvervsminister Simon Kollerup (S) har taget initiativ til en dialog med turisterhvervet i forhold til, hvordan en åbning vil kunne ske på en ansvarlig måde.

Administrerende direktør i Feriehusudlejernes Brancheforening, Carlos Villaro Lassen, er ikke imponeret.

- Vi kan se, at Slesvig-Holsten og Tyskland er aktive for at få genåbnet grænsen. Sønderjylland gør det samme, mens regeringen virker lammet og uden fornuftige argumenter for en fortsat nedlukning.

- Vi vil have de tyske turister tilbage. Og det er fornuftigt, siger Carlos Villaro Lassen i en skriftlig kommentar.

/ritzau/

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.