Kajakroer tilkaldte redningshelikopter, ambulance og beredskab ved en fejl
Kajakroeren fik ved en fejl sendt en meddelelse til sin kone om, at han var i havsnød i Limfjorden. Det satte den helt store redningsaktion i gang.
En kajakroer fik lørdag røde ører, efter at han ved en fejl satte gang i det helt store redningsberedskab, på trods af at han stod sikkert på land efter en rotur i Limfjorden ved Nibe. Det skriver Nordjyske.
Kajakroerens kone modtog nemlig lørdag eftermiddag en melding fra en app på mandens telefon med beskeden om, at han var i havsnød og havde brug for hjælp.
Derfor slog hun alarm, og syv redningskøretøjer, heriblandt en ambulance, lægebil, en bil med en båd bagpå samt Søværnets redningshelikopter, satte kursen mod kajakroeren.
Der var bare et problem. Manden var slet ikke i nød.
Han var blot kommet til at aktivere app’en i lommen, da han pakkede bilen og var på vej hjem.
Indsatsleder ved Nordjyllands Beredskab, Søren Korsgaard, siger til mediet, at man i stedet ser dagens redningsaktion som en øvelse.
»Kajakroeren og hans hustru er selvfølgelige ulykkelige over, at de er kommet til at sætte så mange mennesker i arbejde. Men vi ser det som en øvelse, og vi er glade for, at alle er i god behold,« fastslår indsatslederen.