Fortsæt til indhold
Indland

Se hele fotoserien: Denne gang har dronningen hunden med

Kongenhuset har udsendt nye portrætter i anledning af dronningens 80 års fødselsdag.

Dronning Margrethe fylder torsdag 80 år, og i den anledning har kongehuset over de seneste tre dage udsendt nye portrætter af regenten. I dag er de sidste to billeder - alle syv er taget af Per Morten Abrahamsen - blevet offentliggjort, og denne gang har dronningen hunden Tilia med på billederne.

Gravhunden var oprindeligt prins Henriks hund.

Gravhunden Tilia var oprindeligt prins Henriks. Foto: Per Morten Abrahamsen

Billederne er taget i slotsparken ved Fredensborg Slot, og det sted har en særlig plads i dronningens hjerte, har hun tidligere fortalt.

»Jeg elskede, når vi boede herude. Man kunne fare ud i parken og lege og more sig og have det pragtfuldt,« har dronningen fortalt om sine barndomsminder fra Fredensborg.

Tirsdag og onsdag er der også blevet offentliggjort billeder af dronningen.

Tirsdag var det portrætter sammen med de kommende to konger, kronprins Frederik og prins Christian, og onsdag var de billeder fra donningens arbejdsværelse på Fredenborg Slot.

Alle billederne kan ses her:

Foto: Per Morten Abrahamsen
Foto: Per Morten Abrahamsen
Foto: Per Morten Abrahamsen
Foto: Per Morten Abrahamsen
Dronning Margrethe fylder 80 år 16. april. I den forbindelse har kongehuset udsendt en portrætserie med dronningen, kronprins Frederik og prins Christian. De er dronningens efterfølgere. Foto: Per Morten Abrahamsen/Free