Fortsæt til indhold
Indland

Tykaktivister: Julemærkehjem sender et signal om, at det er godt at mobbe tykke børn

Tykaktivister opfordrer til en boykot af julemærket, fordi julemærkehjem er »slankeinstitutioner«.

Det kan godt være, at Julemærkefonden mener, at julemærkets overskud går til et godt formål. Men aktivisterne i FedFront er langt fra enige. For de julemærkehjem, som siden 1912 har tilbudt børn ophold, er med tiden blevet decideret »slankeinstitutioner,« lyder det fra FedFront.

Julemærkehjemmene er for alle børn i mistrivsel. Men langt størstedelen af dem er overvægtige, og der bliver foruden trivsel og skolegang da også lagt vægt på at arbejde med kost, motion og vægt.

Ifølge FedFront bør man dog i stedet fokusere på dem, der mobber, frem for på de overvægtige børn.

»Hele den tykfobiske struktur, som i meget høj grad definerer vores samfund og kultur, bygger på et hierarki, hvor slanke er mere værd end tykke. Og når de tykke børn så bliver taget ud af skolen og sendt på julemærkehjem, bliver både de tykke og slanke børn bekræftet i, at det er godt at mobbe de tykke børn, så de kunne blive taget ud af skolen og få minimeret deres kropslige andethed,« lyder det i et Facebook-opslag.

https://www.facebook.com/fedfront/posts/2337834256544191

Her stiller FedFront sig også tvivlende over for, at julemærkehjemmene skulle være for alle børn, der mistrives.

»Julemærkehjemmene er slankeinstitutioner. Og uanset hvor meget der ellers tilbydes fag om social kompetence og andet på disse institutioner, er budskabet rungende klart: den tykke krop er forkert og skal gøres mindre og slankere og mere rigtig.«

De Tykkes Befrielsesfront har gennem flere år opfordret til en lignede boykot, og det er da heller ikke første gang, at FedFront er med på den galej.

Ikke slankemad

Direktør i Julemærkefonden Søren Ravn Jensen er ikke overraskende dybt uenig i kritikken. Han peger på, at julemærkehjemmene primært tager hånd om de børn, som har været udsat for mobning for at ruste dem til at imødegå den. Men hjemmene modtager også mobbere, og her handler det om lære alle, hvordan man omgås på en respektfuld måde.

»Der er mange af børnene, som er overvægtige, når de kommer hertil, men det er mistrivsel, som er overskriften. Det handler ikke kun om at spise sundt, det handler også om madkultur og det, at vi spiser i fællesskab. Vi dyrker fællesskabet, for de børn, der er i mistrivsel, er ofte udelukket fra fællesskabet. Det er ikke slankemad, vi serverer, det er sund mad, og vi lærer børnene at lave mad selv,« siger han.

Søren Ravn Jensen understreger, at selv om der også er fokus på motion, så er man på julemærkehjemmene optaget af at gøre det til en god oplevelse at gå i skole og af digitale medier.

»Børnene har ikke mobiltelefoner på sig hele tiden, for når man skal være en del af et fællesskab, skal man være i det og ikke skjule sig bag en telefon. Og så arbejder vi også med, hvordan børnene bedre kan håndtere mobningen ved eksempelvis at fortælle mobberne, hvad det gør ved dem, når de bliver mobbet,« siger direktøren, som påpeger, at vægt hverken bliver italesat eller fejret.

I stedet handler det om at ændre på den fortælling om dem selv, som mobberne har overbevist dem om.

»Det, mobberne har fortalt, at de er, den historie laver vi om på. De får masser af selvværd, som gør, at de kan imødegå det, når de kommer hjem.«

Men en del af det selvværd handler jo om at tabe sig?

»Jeg mener, at vi laver en indsats, som går hele vejen rundt om børnene.«

Søren Ravn Jensen erkender, at man muligvis talte mere om, hvor meget børnene havde tabt sig på julemærkehjemmene tidligere, men sådan er det ikke længere, lyder det.

»Vi synes, at FedFront skulle komme ud og se, hvordan vi arbejder.«

Strukturerne skal ændres

Dina Amlund er tykaktivist og koordinator i FedFront. Hun anerkender slet ikke ordet overvægtig, da det står i modsætning til ordet normalvægtig. Ifølge hende er der tale om tykke.

»Jeg synes, at det er vigtigt at tale om, hvorfor tykke børn ikke trives. Det gør de ikke pga. tykfobi. Tykke mennesker ligger under for den tykfobiske struktur, som gør, at tykke børn pr. automatik bliver mobbet i skolen.«

Men det tager jo tid at ændre disse strukturer, hvad skal man gøre for at hjælpe børnene nu og her?

»Vi skal have budskabet ud om, at der ikke er noget i vejen med at være tyk. Og den bølge er i gang. Det skal komme fra lærere, pædagoger, forældre, i børne-tv, voksen-tv, film og i repræsentationer af enhver art. Det behøver ikke at ske om 100 år. Vi kan lige så godt starte nu.«

Julemærkehjemmene har fokus på kost og motion, det kan vel aldrig være dårligt at motionere og spise sundt?

»Det er dårligt, når man bliver sendt hen på et hjem for at få det fokus, fordi det giver spiseforstyrrelser. Jeg synes, det er uansvarligt, at man retter børn til, fordi de bliver mobbet. Det er ikke dem, der mobbes, som skal laves om.«