Elevrådsformand på Ørestad Gymnasium: »Vi har ikke planlagt det, så vi kan ikke stå til ansvar for det«
Elevrådsformand Sofie Amalie Spies er ærgerlig over, at det gik over gevind, da undervisningsministeren besøgte hendes gymnasium. Men man har ret til at demonstrere, lyder det.
»Det virker næsten som en voldsscene.«
Elevrådsformand på Ørestad Gymnasium Sofie Amalie Spies reagerer på artiklen på Altinget. Her bliver det beskrevet, hvordan undervisningsminister Merete Riisager (LA) bl.a. fik kastet mønter mod sig, kaldt luder og buhet af, da hun besøgte gymnasiet torsdag under temaet demokratisk dannelse.
Flere hundrede elever samlede sig således på skolens trappe, da ministeren og hendes følge, bestående af bl.a. sognepræst Kathrine Lilleør, var på vej mod et klasselokale for at følge undervisningen. Her ytrede de højlydt deres utilfredshed over nedskæringer og de nye skrappere fraværsregler. Og da gæsterne befandt sig inde lokalet, blev bankeriet på ruderne og larmen så insisterende, at de valgte at afbryde besøget.
Vidste intet
Sofie Amalie Spies understreger, at elevrådet intet havde med protesterne at gøre og ikke anede, hvad der ville ske. Samtidig har eleverne ikke helt samme opfattelse af optrinnet, som det, der er beskrevet på bl.a. Altinget.
»Artiklen får ikke beskrevet, hvad der også skete. Der var en elev, som stillede nogle gode spørgsmål og fortalte, at vi er utilfredse med nedskæringerne og fraværsreglerne, og at vi hele tiden føler, at vi skal mere og mere, men har færre og færre ressourcer til det,« siger hun.
Man kan jo godt udtrykke sin utilfredshed på andre måder. Hvad har man vundet ved at stå og buhe, hvis det betyder, at hun ikke gennemfører besøget og får talt med jer?
»Vi har som sagt ikke planlagt det, så det er ikke noget vi kan stå til ansvar for.«
Men du forsvarer det?
»Som demokratisk medborger skal man have lov til at ytre sig og demonstrere. At gæsterne har oplevet det som truende, fordi der var mange mennesker, er virkelig ærgerligt. Men vi står stadig ved, at vi er utilfredse med nedskæringerne.«
Gik over gevind
Står I også ved den måde at ytre utilfredsheden på?
»Det er som sagt ikke noget, vi som elevråd står inde for. Vi havde lavet nogle bannere og snakket med ledelsen om, at der ikke skulle gøres mere. Det er selvfølgelig ærgerligt, at der er nogle, som er gået over gevind. Men jeg tror mere, at det handler om menneskemængden, for vi er mange, og der er ikke så meget plads.«
Sofie Amalie Spies var ikke selv til stede under episoden, men har talt med adskillige andre, som var. De har ikke set, at der skulle være blevet kastet med mønter.
»En af vores elever gik lige bag dem og har slet ikke set noget.«
Skolens rektor, Jonas Lindelof, har oplyst, at man nu skal til at gennemse skolens overvågningsvideoer for at finde ud af, om der blev kastet med mønter. Skulle det være tilfældet, understreger Sofie Amalie Spies, at elevrådet tager afstand fra det.
At der blev råbt »luder« af en enkelt person, kan hun til gengæld godt bekræfte.
»Men en hel skole kan ikke stå til ansvar for et udråb fra én person,« lyder det.