- For abonnenter
Manden med det dobbelte liv og Danmarks største politiaktion på samvittigheden
Ifølge Politiets Efterretningstjeneste skulle han have været med til at planlægge at likvidere en modstander af Irans præstestyre i Danmark. I dag er sagen blevet mørkelagt. Men nu kan Jyllands-Posten afsløre nye detaljer om manden, der bliver beskyldt for at være Irans spion i Danmark. Oplysninger, der sætter manden i tættere forbindelse med Irans præstestyre, end det hidtil har været fremme.
Livvagterne fra Politiets Efterretningstjeneste, PET, opdagede den 39-årige norsk-iranske mand en dag i slutningen af september.
Som de havde gjort i længere tid, havde livvagterne taget opstilling ved den lille treetagers beboelsesejendom i Ringsted på Sjælland.
Her bor lederen af en iransk modstandsgruppe, som ifølge PET’s oplysninger var i fare for at blive likvideret af den iranske efterretningstjeneste. Ifølge flere medier havde Danmark modtaget oplysningerne om det mulige angreb fra den israelske efterretningstjeneste Mossad, der igennem flere måneder havde optrevlet flere andre mulige iranske planer om angreb på regimets modstandere rundt omkring i Europa.
Gruppen i Ringsted hedder Arab Struggle Movement for the Liberation of Ahwaz, eller ASMLA, og kæmper mod det iranske præstestyre.
Det viser en person, som gennem mange år har arbejdet for den iranske efterretningstjeneste. Det er jeg helt overbevist om.
Og den efterårsdag i Ringsted skete det, som PET havde frygtet.
Ifølge vagterne fra PET gik den norsk-iranske mand rundt i området og tog billeder og noterede ting ned om stedet, hvilket for den danske efterretningstjeneste kun kunne betyde en ting: at iranerne endelig var parate til at gå i aktion.
Det handlede om liv og død.
Akkurat som da to russiske agenter tidligere på året ifølge den britiske regering havde forsøgt at snigmyrde den tidligere dobbeltagent Sergei Skripal i den sydengelske by Salisbury med gift.
Sigtet for drabsforsøg
I dag har den norsk-iranske mand fra sagen i Ringsted siddet varetægtsfængslet i næsten halvanden måned i Danmark. Han er sigtet i Danmark for sammen med den iranske efterretningstjeneste at have planlagt at dræbe ASMLA-lederen fra Ringsted.
Selv har det iranske præstestyre afvist sagen og kaldt den en »sammensværgelse«, ligesom manden selv har erklæret sig uskyldig.
Forløbet kulminerede foreløbigt den 28. september i år, da politiet under en gigantisk politiaktion afspærrede motorveje, tunneller og broer på kryds og tværs af hele Danmark efter at have observeret en svensk indregistreret Volvo, hvis førere og passagerer opførte sig mistænkeligt. Det viste sig senere, at mændene ikke havde noget med Ringsted-sagen at gøre.
Kun tre uger efter blev den 39-årige mand anholdt i Gøteborg og fremstillet under et hemmeligt grundlovsforhør i Danmark.
Siden har myndighederne gjort alt for at mørkelægge sagen.
Men i dag kan Jyllands-Posten fortælle historien om, hvordan den anholdte norsk-iranske mand på flere måder har levet, hvad der