Fortsæt til indhold
Indland

Venstre-ordfører: Vildsvinehegn bygger på sund fornuft

Venstre-ordfører henviser til »almindelig sund fornuft«, når han skal dokumentere effekten af det kommende vildsvinehegn til 80 mio. kr. langs den dansk-tyske grænse.

Bekymringer fra EU-kommissionen og flere naturorganisationer får ikke regeringspartiet Venstre til at ryste på hånden:

Planen om at bygge et vildsvinehegn til 80 mio. kr. langs den dansk-tyske grænse i et forsøg på at holde den frygtede afrikanske svinepest væk fra danske svinebesætninger, bliver gennemført.

Hegnet er nemlig sund fornuft, mener ordfører for fødevarer, landbrug og miljø, Erling Bonnesen (V).

Som beskrevet i Jyllands-Posten torsdag er EU-Kommissionen ikke tilhænger af at bygge hegn for at inddæmme afrikansk svinepest, som lige nu spreder sig på kontinentet. Senest er Belgien blevet ramt.

Men selvom truslen er alvorlig, så anbefaler EU-Kommissionen ikke hegn som løsning. Dels kan de rejse bekymring i forhold til naturbevarelsen, dels er det uklart, om de er pengene værd, og dels kan andre dyrearter end vildsvin være »stærkt sårbare over for lange hegn,« lyder det.

Mens Socialdemokratiet kræver miljø- og fødevareministeren på banen, så slår Erling Bonnesen fast, at projektet bliver gennemført. Hegnet kommet op i 2019, hvis alt går som planlagt.

»Vi kan berolige EU. Hegnet bliver selvfølgelig indrettet, så det lever op til de internationale spilleregler,« siger han.

Det danske vildsvinehegn vil således få flere åbninger, så blandt andet ulve og rådyr kan passere, og ved 20 grænseovergange vil der være større huller, som begynder op til 50 meter fra veje eller vandløb.

Det er ikke Erling Bonnesens opfattelse, at hegnet vil gå ud over natur- og dyreliv, men han kan ikke henvise til nogen faglig viden, der underbygger konklusionen.

»Det er min vurdering. Andre kan have en anden vurdering,« siger han.

Hvad baserer du din vurdering på?

»Almindelig sund fornuft.«

Men EU-Kommissionen og flere naturorganisationer siger det modsatte. Nogle dyr kan hænge fast i hegnet, og andre får deres naturlige bevægelsesfrihed mindsket, siger de for eksempel.

»Ja, det er en bekymring, man kan have. Men vi laver hegnet efter internationalt godkendte normer, så vi holder os inden for de gældende regler,« siger ordføreren.

Han medgiver, at ingen kan garantere noget i forhold til effekten af hegnet, men:

»Vi skal gøre alt, hvad vi kan, for at mindske risikoen for smitte. På alle fronter. Hegnet er én ting. Oplysning og vejledning er en anden,« siger han med henvisning til, at regeringens styrkede indsats også går på at nedbringe smitterisikoen fra for eksempel skrald og madrester fra langturschauffører og andre, som kan have båret den frygtede sygdom over store afstande.

Afrikansk svinepest er ikke farlig for mennesker, men rammer sygdommen først et svin, er skaden sket. Et udbrud vil ramme dansk svineeksport øjeblikkeligt, og DTU har vurderet, at bare et enkelt tilfælde kan koste 2,5 mia. kr.

I dét lys er Erling Bonnesen overbevist om, at hegnet er en god ide.

»Der er en meget høj grad af sandsynlighed for, at det vil holde mange vildsvin ude, selvom vi laver de åbninger, der skal til.«

Hvad baserer du det på?

»Det siger sig selv. Når der kommer et hegn op, vil det selvfølgelig i høj grad begrænse vildsvinene i at løbe frit over grænsen. Det er logisk.«

Men hvad bygger du det på?

»På almindelig sund fornuft.«

Ingen undersøgelser eller eksperter?

»Nej, der bruger vi simpelthen bare vores sunde fornuft,« siger Erling Bonnesen.

S kræver møde med minister

Socialdemokratiet står indtil videre bag hegnet, som partiet har stemt for i Folketinget sammen med regeringen og Dansk Folkeparti. Men i lyset af bekymringerne fra EU og en række naturorganisationer vil landbrug- og fødevareordfører Simon Kollerup (S) nu have garantier fra miljø- og fødevareminister Jakob Ellemann-Jensen (V).

»Der er blevet rejst nogle spørgsmål omkring hegnet, men det handler også om Danmarks forpligtelser i forhold til natur- og dyreliv,« siger han og fortsætter:

»Med de forskellige meldinger, der kommer fra centrale organer som EU-kommissionen, vil vi bede ministeren om et møde, hvor han må forsikre os om, at hegnet lever op til de regler og krav, der er.«

Hos Alternativet ryster man på hovedet over planerne. Hegnet løser ikke problemerne med svinepest, som primært menes at skyldes smitteoverførsel via mennesker i forbindelse med skrald eller rensning af dyretransporter. Derfor skal transportbranchens procedurer strammes op, mener Christian Poll, ordfører for landbrug og miljø (Å).

»Det er lodret tåbeligt at bygge et hegn, når det slet ikke er dér, smittevejen forventes at være,« siger han.

Ordføreren vil dog ikke sige, om Alternativet vil kræve, at en eventuel S-ledet regering skal rive hegnet ned efter et valg.

Tilbage i S-lejren medgiver Simon Kollerup, at man kan »diskutere den beviselige effekt af et hegn.« Den største risiko er uden tvivl transportdelen, hvor lastbilchauffører kan bære smitten med sig over store afstande, mener han. Netop derfor støtter Socialdemokratiet regeringens indsatser rettet mod transportbranchen.

Miljø- og fødevareminister Jakob Ellemann-Jensen (V) ønsker ikke at stille op til interview, men han har flere gange understreget, at hegnet »naturligvis« vil overholde alle internationale regler på miljø- og naturområdet.

Dansk landbrug støtter helhjertet hegnet og vil selv være med til at finansiere en del af det.

Hegnet, der skal holde vildsvin ude af Danmark, kommer til at løbe ca. 70 km. langs den dansk-tyske grænse. Fra Vesterhavet til Flensborg Fjord. Grafik: Naturstyrelsen