Fortsæt til indhold
Indland

Politiet beklager fejl: Bilister fik fartbøder, selvom de ikke kørte for hurtigt

De fejlagtigt opkrævede bøder bliver tilbagebetalt hurtigst muligt.

En menneskelig fejl har medført, at hundredvis af bilister siden 2015 har modtaget fartbøder, selvom de muligvis overholdt hastighedsgrænserne.

Det oplyser Rigspolitiets Nationale Færdselscenter fredag i en pressemeddelelse, hvor man beklager fejlen.

Problemet udspringer af, at politiets automatiske trafikkontrol, ATK, i nogle tilfælde har klassificeret køretøjer forkert, så personbiler er blevet forvekslet med lastbiler. De sagsbehandlere, der manuelt kontrollerer klassificeringen, har dog ikke i alle tilfælde fanget misforståelsen, og den sikkerhedsmekanisme, der er indbygget i politiets ATK-system, har heller ikke været tilstrækkelig.

På flere strækninger gælder der forskellige hastighedsgrænser for biler og lastbiler, og derfor har fejlen udløst bøder. Det lader til at være tilfældet i 358 sager.

Politiet understreger, at der er tale om en lille andel af ATK-sagerne, eftersom to mio. køretøjer er blevet målt i den automatiske trafikkontrol siden 2015. Men man tager fejlen meget alvorligt og vil forbedre kvallitetskontrollen, lover politiet.

»Det er yderst beklageligt, at bilister der har overholdt hastighedsbegrænsningerne har fået udskrevet bøder. Vi tager det meget alvorligt, da man skal kunne stole på de bøder, vi udskriver,« siger chefen for Rigspolitiets Nationale Færdselscenter, Erik Terp i pressemeddelelsen.

Sagerne bliver nu genoptaget, og uretmæssige bødeforelæg vil blive annulleret hurtigst muligt. I de sager, hvor bøderne er blevet betalt, vil sagerne blive genoptaget og bøderne tilbagebetalt.

Bilister, der enten skal have annulleret deres bøde eller justeret den, vil få besked fra politiet.

Rigspolitiet er i gang med et efterse området for at luge ud i andre eventuelle fejl med fartbøder. Her er man blevet opmærksom på, at forkerte indtastede oplysninger om køretøjets vægt i motorregisteret har resulteret i for høje bøder i tre tilfælde siden 2015.

Rigspolitiet vil også følge op på dette sammen med Skat, der har ansvaret for motorregisteret, lyder det.