Fortsæt til indhold
Erhverv

Charter vinder på færre lavprissæder

Discountoperatører skærer dybt i Jylland i vinterprogrammet.

Jens Erik Rasmussen

Lavprisselskaberne skærer voldsomt ned på antallet af flyruter fra Jylland i den kommende vintersæson. Kapaciteten reduceres med titusindvis af sæder, og det er godt nyt for charterselskaberne, som har været tvunget til at give store rabatter for at få flyene fyldt.

Mange af lavprisruterne gik nemlig til samme destinationer som charterflyene, og det skabte en intens konkurrence. For forbrugerne har det betydet billigere billetter, men for selskaberne er det gået hårdt ud over indtjeningen.

»Det jyske marked har været præget af en abnorm og usund overkapacitet. Det er ikke holdbart, for det kan hverken flyselskaber eller charteroperatører leve med i længden. Derfor er det godt, at lavprisselskaberne tager konsekvensen og skærer ned,« siger Jan Vendelbo, direktør i Spies.

Samme melding kommer fra Star Tour, som i de seneste år har øget tilstedeværelsen i Jylland.

»Det jyske marked er overvurderet, og det er positivt, at discountoperatørerne lukker ruter. Det vil give mere stabilitet,« siger Stig Elling, salgsdirektør i Star Tour.

Ryanair skærer dybt

I sidste uge meddelte Ryanair, at selskabet i vinterhalvåret lukker 18 af de 23 ruter, som bliver fløjet i sommerhalvåret. Det irske lavprisselskab skærer altid ned i årets kolde måneder, men det er flere år siden, vinterprogrammet har været så smalt. Fra Billund flyves kun til London, Budapest, Tenerife og Málaga. Fra Aarhus Lufthavn bevares kun ruten til London.

Michael O’Leary, koncernchef i Ryanair, erkender, at priserne har været under pres i Danmark, men han afviser, at det er årsagen til den kraftige nedskæring.

»Vi er begyndt at flyve mere til de store lufthavne nær Europas storbyer, og vi har brug for flyene til disse ruter,« siger Michael O’Leary.

Norwegian lukker ruter

Også Norwegian lukker ruter i Jylland. Det norske lavprisselskab vil i den kommende vinter ikke længere flyve fra Billund til Las Palmas på Gran Canaria, og fra Aalborg lukkes ruterne til Las Palmas og Alicante i det sydlige Spanien.

Det betyder, at charterselskaberne på det jyske marked slet ikke får lavpriskonkurrence til Las Palmas, som er vinterens største rejsemål.

Lukningerne kommer efter en sommer med usædvanlig stor overkapacitet på flyrejser på det jyske marked. Både Ryanair og Norwegian havde et rekordstort antal flyvninger til de sydlige feriedestinationer. Samtidig opererede SAS for første gang hele seks ferieruter fra lufthavnene i Billund og Aalborg. SAS har tidligere oplyst, at efterspørgslen slet ikke var, som man havde håbet.

»Sommeren var ramt af en dræbende cocktail med stor overkapacitet og en usædvanlig dyr sommer. Det har været en udfordring, og det går ud over indtjeningen,« siger Jan Vendelbo.

Både Spies og Star Tour oplyser, at konkurrencen er langt hårdere i Jylland end på Sjælland. Overkapaciteten kan fortsat mærkes, og sådan vil det være frem til midten eller slutningen af oktober, når flyselskaberne skifter til vinterprogram.

Billigere fra Jylland

»Der er simpelthen for mange pladser fra Jylland, og derfor vil det også i september og oktober være billigere at rejse fra Billund og Aalborg,« siger Stig Elling.

Star Tour oplyser, at selskabet i den kommende vinter skærer en anelse ned på kapaciteten i Jylland, mens Spies har et uændret antal pladser til salg.

»Alt andet lige forventer jeg, at vi kan få bedre priser på vores charterrejser, når konkurrencen fra lavprisselskaberne bliver lidt mindre,« siger Jan Vendelbo.

Artiklens emner
Spies