Fortsæt til indhold
Erhverv

13 kinesere og en dansker er sigtet i sag om hvidvask af 100 mio. kr.

I en hvidvaskaktion har politiet anholdt 14 personer, herunder ansatte fra en butik med luksusvarer.

/ritzau/

13 herboende kinesere og én dansker er onsdag blevet anholdt og sigtet i en sag om hvidvask for samlet over 100 mio. kr. samt momssvig for 24 mio. kr.

Det oplyser National Enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) i en pressemeddelelse.

Politiet mistænker, at hvidvasken bl.a. er foregået gennem køb og videresalg af designervarer.

»De her personer har købt nogle luksusvarer – heriblandt nogle designertasker – og efterfølgende er de her tasker blevet solgt til personer og selskaber både i og uden for Danmark,« siger Trine Møller, der er politiinspektør i NSK, til Ritzau.

Politiet mener, at handlen er sket med henblik på at sløre pengenes oprindelse, og dermed skal der være tale om hvidvask.

»Vi mener ikke, at det er legale penge, der er brugt til at købe de her varer,« siger Trine Møller.

Sigtelserne om både hvidvask og momssvig omfatter overordnet en periode fra juli 2016 til august 2026.

To af de sigtede var ifølge politiet ansat i en »luksusvarebutik centralt i København«. Politiet vil ikke umiddelbart oplyse, hvilken butik der er tale om.

De ansatte fra butikken har ifølge politiet stået for at sælge varer fra butikken og i den forbindelse givet købsfakturaer med fiktive oplysninger.

På den måde skal man have begået momssvig, fordi det dermed lykkedes købere af luksusvarer uberettiget at få refunderet moms.

Onsdagens aktion er foregået på en lang række adresser på Sjælland – primært i hovedstadsområdet. Politiet har bl.a. sikret flere beviser og beslaglagt »en større mængde kontanter«.

Anholdelserne er sket efter ca. ét års efterforskning, der blev sat i værk efter underretninger fra Hvidvasksekretariatet, fortæller politiinspektør i NSK Trine Møller til Ritzau.

»Vi har i ca. ét år haft en fremadrettet, igangværende efterforskning imod det her netværk,« siger hun.

De anholdte er i alderen 29 til 54 år.

11 af de anholdte vil torsdag blive fremstillet i grundlovsforhør i Københavns Byret kl. 9.

Anklageren vil i retsmødet begære lukkede døre, så oplysninger om politiets efterforskning hemmeligholdes for nu. Det er ikke på forhånd oplyst, hvordan de sigtede forholder sig i sagen.