Karsten Hønge er en voksenmobber
Det er helt i orden at mobbe medlemmer af Krifa, mener SF's folketingsmedlem.
Dette er en kommentar: Jyllands-Posten har et fast korps af personer, der kommenterer vores samfund. Kommentaren er udtryk for skribentens egen holdning.
Jeg har egentlig meget respekt for at SF, og især Jakob Mark har gjort rigtig meget for at sætte unges mistrivsel på dagsordenen. Jeg er måske ikke helt enig i løsningerne, men at SF er gået forrest, og har løftet en vigtig dagsorden er indiskutabelt. Derfor undrer det også meget, at Karsten Hønge trækker den anden vej og bidrager til voksnes mistrivsel på arbejdsmarkedet ved at legitimere voksenmobning.
Hvis man ikke er medlem af en rød fagforening, så er det helt i orden at mobbe og holde sine kollegaer udenfor, lyder det fra SF-profilen. Hvis man er medlem af Krifa, så er man nemlig en ”nasserøv, borrebille eller mosegris” og skal ikke forvente at Hønge vil spise frokost med én i skurvognen. Med den tone har jeg heller ikke lyst til at dele skurvogn med ”vikaren fra helvede”.
Yndlingsaversionen er naturligvis den kristelige fagbevægelse, Krifa. Det gælder også for de sørgelige rester af A-pressen i form af Netavisen Pio, der skriver det ene smædeskrift efter det andet om Krifa. Senest har mediet ”afsløret”, at flere af medlemmerne af Krifas hovedbestyrelse kommer i Indre Mission, eller sågar frekventerer frikirker. Hvis det er ”afslørende journalistik”, så er det godt nok ikke meget, skatteyderne får for deres støttekroner.
Jeg troede faktisk ikke, at produktet var så dårligt, at de røde fagforeninger kun kan opretholde medlemstallet ved hjælp af pres, mobning og trusler?
Så er argumentet for at melde sig ind i Krifa i hvert fald blevet endnu større, når det åbenbart står så galt fat med kvaliteten af det, man får for de delvist skattefinansierede kontingentkroner i de røde fagforeninger.
Det er grundlæggende positivt med konkurrence, og sådan burde de røde fagforeninger også se på det. Hvorfor ikke have som ambition, at folk melder sig ind af lyst og på grund af åbenlyse fordele fremfor truslen om, at Karsten Hønge giver mentalt buksevand i spisepausen?