Ulla Terkelsen: Hun skulle nok have holdt sig til sin skæggede elsker på Cuba
I ly af 1968 skulle alt prøves af. For venstrefløjen blev åbne ægteskaber og ”vi accepterer kun ét forbud, og det er forbuddet mod forbud” som trossætning til en frigjorthedens ideologi. Men nu er det regnskabets time, og det rammer hårdt, ikke mindst på den såkaldte kaviarvenstrefløj i Frankrig.
Dette er en kommentar: Jyllands-Posten har et fast korps af personer, der kommenterer vores samfund. Kommentaren er udtryk for skribentens egen holdning.
Cannes
I min ungdom var fuldskæg moderne blandt danske studerende. På landets universiteter ville unge mænd ligne Cubas Fidel Castro. Der var langt fra Universitetsparken i Aarhus og Frue Plads i København til sol og revolution i Havana. Fuldskæggene holdt den revolutionære drøm i live.
Evelyne Pisier var en kendt fransk feminist og Fidel Castros elskerinde.…