Fortsæt til indhold
Kommentar

Her falder boligpriserne over 10 pct. om året, og der skal ske vækst for at vende dette

Sønderborg, Mariagerfjord og Skive – det er de 3 steder i Jylland, hvor det giver mere mening at spille på rød på kasinoet i Munkebjerg end at sætte penge i mursten.

Dette er en kommentar: Jyllands-Posten har et fast korps af personer, der kommenterer vores samfund. Kommentaren er udtryk for skribentens egen holdning.

For at skabe tilflytning skal et område have noget at byde på – natur, godt arbejde eller noget tredje. Flere og flere klumper sig sammen i de største byer i Danmark, og det influerer på priserne i provinsen, for pludselig er der flere fraflyttere end tilflyttere, og det påvirker selvfølgelig prisen på ejendomme. På samme vis påvirker corona sommerhuspriserne for tiden; flere vil gerne købe et sommerhus, hvilket er medvirkende til stigende priser.

I de 3 nævnte kommuner har de gennemsnitlige kvadratmeterpriser ifølge Realkreditrådet udviklet sig således de sidste 10 år:

Kommune2010K12020K1Procent
Skive7.1255.719-20
Mariagerfjord7.9446.401-19
Sønderborg7.5186.627-12

Det er kort sagt miserabelt, og tabet sniger sig stille og roligt ind, især hvis folk har afdragsfrihed. Så taber de penge og bliver stavnsbundne som i den mørke middelalder, da de ikke kan sælge deres billige huse til nogen nye borgere.

De seneste 10 år er de gennemsnitlige priser pr. kvadratmeter parcelhus i de 3 kommuner faldet med fra 891 kr. til 1.543 kr., og når et hus gerne skal være ca. 200 kvadratmeter på de kanter, så løber det op i flere hundrede tusinde kroner pr. hus. Teknisk set burde det egentlig være forbudt at få realkreditbelåning i huse i de områder, da priserne ikke skal falde meget mere om året, før værdifaldene er større end afdragene på boligerne. Realkreditinvestorerne risikerer i hvert fald at se ind i overbelånte huse, hvis værdierne rasler ned i større tempo end nu.

Men hvordan kan man vende dette?

Der skal skabes vækst, og politikerne på Christiansborg skal også medvirke hertil. Der skal investeres i flere arbejdspladser og i at tiltrække virksomheder, så priserne ikke rasler ned. Alternativet er i hvert fald, at man offentligt frasiger sig vækst i disse områder og melder klart ud, at man ønsker at affolke områderne på sigt, så det ikke blot sker gradvist som nu med endnu en skolelukning, endnu en lukket virksomhed og endnu en vej, der ikke bliver vedligeholdt.

Udflytning af statslige arbejdspladser skal fortsætte, så staten vedbliver med at fokusere på oplandet og ikke på Region Hovedstaden.

Der skal investeres i byer og områder for at kunne skabe vækst, man kan typisk ikke spare sig til vækst udover vækst på bundlinjen i en virksomhed.