Fortsæt til indhold
Debatindlæg

Ikke ambitiøst nok

Et nordisk forbud mod brug af mikroplast i kosmetiske produkter, som Udvalget for et Bæredygtigt Norden i Nordisk Råd foreslår i JP 31/10, er ikke ambitiøst nok.

Esben Lunde Larsen, miljø- og fødevareminister

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

Et nordisk forbud mod brug af mikroplast i kosmetiske produkter, som Udvalget for et Bæredygtigt Norden i Nordisk Råd foreslår i JP 31/10, er ikke ambitiøst nok. Vi skal have et forbud på europæisk plan, for på den måde opnår vi den bedste miljøbeskyttelse. Derfor opfordrede jeg allerede i foråret kommissionen til at forbyde mikroplast i kosmetiske produkter. Siden har samtlige miljøministre i EU opfordret kommissionen til at medtage målet om et forbud i plaststrategien, som udarbejdes i 2017.

Spredning af mikroplast er et globalt problem og ikke noget, Danmark kan løse alene. I regi af Nordisk Ministerråd kan vi presse på i EU for et forbud mod brugen af mikroplast på europæisk plan. Der er ingen grund til at bruge mikroplast i kosmetiske produkter – især ikke når der findes alternativer, og der er tvivl om miljøeffekterne.