Fortsæt til indhold
Debatindlæg

Vil du leve i et brutalt diktatur, Maria Grønlykke?

Det er en noget naiv tilgang til verdenssituationen, Maria Grønlykke lægger for dagen.

Jørgen Andersen, pens. computertekniker, Flensborg

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

I JP 21/10 har Maria Grønlykke et debatindlæg, hvor en del af overskriften er ”Hvad skal det nytte?” Bortset fra en lang opremsning af hvad folkeretten (ifølge forfatterens mening) går ud på, er essensen, at vi bare skal lægge os ned og overgive os, hvis en eller anden diktatoraspirant kommer og siger, at vi skal.

Hvis Maria Grønlykke virkelig har lyst til at leve i et diktatur, kan hun da bare flytte hen i sådan et. Der findes flere af slagsen. Der er så bare lige det, at andre absolut ikke har lyst til at leve i et diktatur, og mange af disse andre er villige til at gøre modstand mod et forsøg fra diktatorer på at overtage vort samfund.

Ukraine befinder sig lige nu i en krig mod en diktator, der drømmer om – med alle brutale midler – at genskabe Sovjetunionen, med alle Sovjetunionens delstater og kolonier, uanset om de vil være med i sådan en union. Det gælder også, hvad den fhv. Sovjetunion anså for »sin naturlige indflydelsessfære«, hvorunder også Danmark hører.

Hvis man er i tvivl om det, kan man bare læse de indlæg, som Hans Excellence den russiske ambassadør har haft i nærværende avis.

I et demokratisk samfund som vores har Maria Grønlykke selvfølgelig ret til at have sine meninger, også i denne sag. En sådan ret vil hun ikke have i et diktatursamfund. Så Maria Grønlykke må træffe et valg – jeg har allerede valgt.