DF går udemokratiske mørkemænds ærinde
Vi kommer til at støtte de ekstreme religiøse kræfter, vi ikke bryder os om, hvis prisen på brændstof sættes ned.
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
I disse dage kæmper DF for opbakning til sit borgerforslag om at reducere prisen på diesel og benzin. Et forslag, som helt sikkert får stor opbakning – særligt i de dele af landet, hvor man kører langt i bil.
Forslaget var en central del af forklaringen på, hvorfor DF fik et ganske imponerende resultat ved folketingsvalget.
Op til valgdagen steg brændstofpriserne voldsomt takket været Trumps angreb på Iran og lukningen af Hormuzstrædet.
På den vis fik Messerschmidt den hjælp fra Trump, som han tidligere havde opsøgt, da han rejste til Mar-a-Lago for at opbygge venskaber med Trump og hans voldsomt højreorienterede venner.
Men hov, vent nu lige lidt – hvis vi gør benzin og diesel billigere, så betyder det jo bare, at Danmark bliver endnu mere afhængig af de udemokratiske lande, hvor brændstoffet kommer fra – lande, som styres af mørke og ekstremt religiøse kræfter, som ingen af os har noget pænt at sige om.
Det var godt kampagnearbejde, at DF under valgkampen solgte benzin til spotpriser, men hvorfor bliver der ikke sat spørgsmålstegn ved partiets forslag?
Hvordan kan DF få lov til at slippe afsted med sit kortsigtede og populistiske forslag, som betyder, at religiøse mørkemænd klapper i hænderne og takker DF?
Vejen frem er ikke, at vi sikkerhedspolitisk gør os mere afhængige af religiøse mørkemænd. Vejen frem er, at vi bliver uafhængige af religiøse diktaturer og sætter turbo på den grønne omstilling – til gavn for kloden og kommende generationer.
Det burde selv DF kunne forstå.