Hvem betaler prisen for ringe dyrevelfærd? Det gør grisen
Vi støtter en miserabel dyreetik, når vi køber svinekød.
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
Danske svineproducenter vælger i stigende grad at satse på produktion af smågrise til eksport fremfor at få deres grise slagtet i Danmark. Det betyder, at der i 2025 forventes at blive eksporteret 17,2 mio. smågrise til bl.a. Polen og Tyskland, samtidig med at danske arbejdspladser på slagterierne forsvinder.
Og det gør svineproducenterne, fordi de kan tjene flere penge ved at eksportere smågrisene fremfor at få dem slagtet i Danmark. Svineproducenternes organisation udtaler i JP 28/12 2024, at »vi er med længder de bedste i Europa til at producere en 30 kg gris med den laveste omkostning«. Formanden for svineproducenterne udtaler også, at »det er prisen, der flytter grisen«.
Men det er jo dyrene, der betaler prisen!
Levende dyr betaler prisen i et industrialiseret landbrug, hvor omkostningerne skal holdes nede for at øge svineproducenternes indtjening. Dyrene i stalden har minimalt plads (0,65 kvm pr. gris) at leve på, og smågrisene sendes efterfølgende ud på en lang transport under forfærdelige forhold.
Dyrenes Beskyttelse dokumenterede sidste år, hvordan grise transporteres i mange timer tætpakkede, så de ikke kan lægge sig ned, og mange grise havde ikke adgang til drikkevand undervejs.
Det tangerer dyremishandling …
I en nylig tv-dokumentar på DR – ”Hvis grise kunne tale” – blev det dokumenteret, hvor stressfyldt det er for grisene at blive transporteret på denne måde. Grisene betragtes ikke som levende væsner, men som et »produktionsmiddel«, som en landmand udtaler i udsendelsen.
Paradoksalt nok kommer den kommende CO2-afgift på landbruget til at skubbe til denne udvikling, idet det økonomisk bedre kan betale sig for svineproducenterne at sende grisene til opfedning i lande uden CO2-afgift fremfor at beholde dem i Danmark.
Så dyrevelfærd er åbenbart ikke noget, danske svineproducenter beskæftiger sig med. Det er udelukkende penge, profit og overskud, der er bestemmende for produktionsmåden i et erhverv, der beskæftiger færre og færre, og som kun udgør en mindre del af bnp.
Det er en produktionsmåde, der hvert år modtager millioner af støttekroner. Og det er en måde at behandle dyr på, som du og jeg støtter, når vi køber svinekød.