Fortsæt til indhold
Debatindlæg

Dr. Vogels kemoterapi skal man holde sig fra

Peter C. GøtzscheProfessor emeritus, Hørsholm

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

I Marianne Mosbæks artikel i JP 10/12 om sin uhelbredelige kræftsygdom i spiserøret skriver hun, at hun tog til Tyskland og fik regional kemoterapi hos dr. Vogel til 30.000 kr. pr. gang. Mosbæk mener, at behandlingen holdt hendes sygdom nede, hvorimod lægerne på Rigshospitalet kaldte ham for en »cirkusklovn«.

I 2010 blev Det Nordiske Cochrane Center, som jeg var chef for, bedt om at lave en rapport til Kræftens Bekæmpelse om denne behandling. Vi konkluderede: »Kvaliteten af de videnskabelige arbejder om regional kemoterapi, som professor Thomas J. Vogl har bidraget til, er af exceptionelt ringe kvalitet. Der er tale om beskrivelser af serier af behandlede patienter uden en kontrolgruppe og uden en klar beskrivelse af, hvem der indgår, og hvem der ikke indgår. Endvidere er de metoder, der benyttes til at behandle data, helt uacceptable, idet man på forhånd ved, at de giver misvisende resultater.«

Det er jo nok lægerne på Rigshospitalet, der har ret. Thomas Vogel i Frankfurt spinder guld på at give patienter med metastaser falske forhåbninger. Det kalder vi for plattenslageri. Medmindre der foreligger nye forskningsresultater, som både Rigshospitalet og jeg har overset?