Fortsæt til indhold
Debatindlæg

Den manglende CO2-afgift er et svigt af fødevarebranchen

Regeringen svigter lige nu den danske fødevarebranche. Vi har brug for at vide, hvordan rammevilkårene i den grønne omstilling bliver. Var dette en håndboldkamp, var regeringen blevet dømt for nøl.

Cecilie PedersenMejerist, landsformand, NNF Ungdom

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

Vi unge fødevarearbejdere er også meget bekymrede for, hvordan vores klode skal klare skærene. Os i NNF Ungdom er med til at producere nogle af de produkter, som lige nu står for en stor del af CO2-udledningen. Vi kan godt se, at det er nødvendigt, at den danske fødevarebranche starter en gennemgående forandring af den måde, vi producerer på, så Danmark får en mere bæredygtig og skånsom fødevareproduktion. Jo før, jo bedre.

Vi er med på, at det kommer til at påvirke vores arbejdspladser. Nogle vil blomstre op, og andre vil blive udfordret, men Danmark vil få en mere bæredygtig produktion. Det kommer til at kræve hårde incitamenter at få branchen gennem omstillingen, men det er uundgåeligt. Danmark skal gå forlæns ind i fremtiden, som Lars Løkke Rasmussen sagde før i tiden, og NNF Ungdom går gerne forrest.

Fødevarebranchen er lige nu efterladt i et limbo, og det kan vi unge fødevarearbejdere ikke acceptere. Vi ved, at CO2-afgiften kommer, men vi har ingen idé om, hvor den lander henne eller hvordan. En lav afgift vil give en minimal påvirkning af branchen og CO2-regnskabet, hvorimod en høj afgift vil få store konsekvenser for vores arbejdspladser, men samtidig gøre en større forskel for klimaet.

Jeg ved fra mine kollegaer fra NNF Ungdom på slagterierne, mejerierne og i fødevareindustrien, at den nuværende situation skaber usikkerhed om fremtiden, og det kan ingen være tjent med. Vi kan se dette meget håndgribeligt inden for svineproduktionen, hvor antallet af slagtesvin i Danmark er faldet med en million i løbet af det seneste halvandet år. Det er en stor katastrofe for de mange fødevarearbejdere på slagterierne og i følgeindustrien.

I starten af sommeren lukkede Danish Crown sit slagteri i Sæby. Mange af de store arbejdspladser, hvor der bliver slagtet og forarbejdet kød og andre animalske produkter, ligger i det såkaldte ”Udkantsdanmark” og er altid vigtige pulsårer for lokalsamfundene. I NNF Ungdom frygter vi, at flere store fødevarearbejdspladser vil ende som slagteriet i Sæby, hvis ikke regeringen snart får forhandlet en CO2-afgift på plads. Vi kan ikke være tjent med mere nøleri. Der er brug for handling.