Fortsæt til indhold
Debatindlæg

Myten om manglende lærepladser kan begraves

I årtier har et problem for erhvervsuddannelserne været mangel på lærepladser. Det har længe undergravet den faglærte vej som en troværdig uddannelse. Nu er det endelig slut. Kun meget få erhvervsuddannelseselever får nu ikke en læreplads, og virksomheder står på venteliste for at få en lærling.

Claus Jensenforbundsformand, Dansk Metal
Kim Graugaardviceadm. direktør, Dansk Industri

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

Hver dag møder cirka 78.000 lærlinge ind på en virksomhed, hvor de er i gang med at uddanne sig som f.eks. industritekniker, smed eller mekaniker. Aldrig før har så mange været i lære i en virksomhed. Det er faktisk 10.000 flere end før corona. Og det er et klart budskab om, at en erhvervsuddannelse er et trygt uddannelsesvalg for både unge og voksne.