En hån mod alle de lovlydige danskere
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
Forsideartiklen i JP i juledagene om Gældsstyrelsens manglende evne til at inddrive svimlende 122 mia. kr. hos gældsatte borgere er simpelthen en hån mod alle de lovlydige danskere, der overholder deres forpligtelser. Det er trist og uacceptabelt, at vi har så inkompetente styrelser til at tage vare på den offentlige økonomi, og det er klart med til at lave endnu et hak i den vaklende tillid til den måde, danskernes økonomi bliver administreret på. De penge kunne gøre god nytte mange andre steder.
Må vi så få ryddet op i det roderi – og ikke bare endnu en gang bevidstløst sende regningen videre til lovlydige borgeres pengepung. Det er simpelthen ikke i orden.
Vil du have meninger direkte i din indbakke? Tilmeld dig gratis og få de seneste indlæg fra Jyllands-Postens debatsektion én gang i døgnet – klik her, sæt flueben og indtast din mailadresse. Følg også Jyllands-Posten på X.