Højspændingsledningerne skal lægges som søkabel
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
Vedrørende de påtænkte elmaster ned gennem Jylland, som skamferer landskabet, ødelægger ejendomme og livskvalitet for adskillige mennesker og dyr. Det må der kunne findes andre løsninger på. Højspændingsledningen, der skal etableres fra Nordjylland til den tyske grænse, kan vel lægges som søkabel. Er der en god grund til, at dette ikke er på banen?
Efter skitser i avisen kan man se, at der skal komme et søkabel helt fra England til Danmark. Desuden er der jo alle søkablerne fra vindmølleparkerne , som ikke er noget problem. Der kan jo eventuelt laves nogle offshore-transformatorstationer langs kysten, hvis kablerne skal ind til land flere steder. Er der nogen eksperter, der har gode svar på, hvorfor dette evt. ikke kan lade sig gøre?
Vil du have meninger direkte i din indbakke? Tilmeld dig gratis og få de seneste indlæg fra Jyllands-Postens debatsektion én gang i døgnet – klik her, sæt flueben og indtast din mailadresse. Følg også Jyllands-Posten på X.