Lømmelagtig adfærd på gymnasium
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
Undervisningssystemet blev i forbindelse med undervisningsministerens besøg på Ørestad Gymnasium udsat for en trist og uheldig situation i form af tilråb af værste skuffe og forskellige former for kasteskyts. Det værste var desværre, at hverken rektor eller den tilstedeværende anden del af skoleledelsen magtede at gribe ind og få bremset denne lømmelagtige opførsel. Lømlerne burde have en mindre ”ferie” for denne utilstedelige opførsel og ledelsen en advarsel. Dernæst provokerer Enhedslistens Pernille Skipper på en måde, der burde ekskludere hende fra Folketinget, idet hun fremturer med, at eleverne næsten skulle belønnes for at opføre sig som en hoben hujende lømler. Måden og metoderne er ganske utilstedelige.
Vil du have meninger direkte i din indbakke? Tilmeld dig gratis og få de seneste indlæg fra Jyllands-Postens debatsektion én gang i døgnet – klik her, sæt flueben og indtast din mailadresse. Følg også Jyllands-Posten på X.