Sådan forvandler Thy-virksomhed uønsket træ til kvalitetsmøbler
Ligesom det nordiske køkken tager udgangspunkt i råvarer, der vokser lige uden for vinduet, er møbelindustrien i højere grad begyndt at fokusere på også at producere lokalt med lokale materialer. Et eksempel er projektet Stick2Nature i Thy, som vil udnytte 30 kvadratkilometer bjergfyr, der alligevel skal fældes.
Efterhånden er det almindeligt at samle svampe og urter i skoven, når man skal lave mad. På samme måde er det ved at blive mere populært at finde materialer til møbler i nærheden af, hvor man har sin produktion.
Der er nemlig mange fordele ved at producere møbler med materialer, der kommer fra nærområdet. En del virksomheder lægger således stor vægt på at fortælle det, hvis produkterne bliver lavet i Danmark. Transporten bliver nemlig mindre, og derved påvirkes miljøet mindre.
I Thy blev projektet Stick2Nature skabt for at løse et problem: Der er nemlig omkring 30 kvadratkilometer eller 37.500 parcelhusgrunde bjergfyr i Nationalpark Thy, der skal fældes, fordi træsorten ikke hører hjemme i Danmark.
I stedet for at bruge træet til brænde, vil man producere møbler, så man samtidig skaber arbejdspladser i området og skaber opmærksomhed om Thy.
»Jeg synes, det er super spændende, at man kan tage noget lokalt træ og få et spændende møbel ud af det. Det er spændende, at hele processen foregår omkring en. Jeg er vant til at få træet leveret – her kan jeg gå ud at kigge på det, før det bliver fældet,« siger Mathias Hedal, der er møbelsnedker i sit eget firma, Woodla, og er med i projektet.
Højkvalitet produceres i Danmark
Stick2Nature i Thy er blot en del af tendensen med at producere møbler lokalt og af lokale materialer. Tankegangen startede for omkring tyve år siden med foreningen Det Grønne Møbel. Kaare Eriksen, der er formand for foreningen, fortæller, at de ikke længere har produktion, men kan få det, hvis der kommer efterspørgsel igen.
Her var tanken, at man ikke skulle bruge materialer, der kommer mere end 30 kilometer væk. Selv om idéen er opstået for lang tid siden, har tendensen fået nyt liv med den generelle fokus på bæredygtighed.
Danske møbelproducenter vælger i højere grad at have produktionen herhjemme. Her er særligt fokus på, at produkterne skal være af høj kvalitet.
»Danske virksomheder har længe været kendt for højkvalitetsmøbler, og ved at tilbyde kunderne ekstra ydelser som vedligehold og reparation kombineret med leasing, så kan danske virksomheder opnå konkurrencefordele, som giver en ekstra fordel ved at producere bæredygtige og langtidsholdbare møbler,« siger Arne Remmen, der er professor på Institut for Planlægning på Aalborg Universitet.
Han har arbejdet med bæredygtighed i forskellige industrier i 25 år, og han pointerer, at Danmark også kan tilbyde en god infrastruktur og en velfungerende velfærdsstat, og derfor kan det være en fordel at producere herhjemme.
»Jeg vil gætte på, at virksomheder, der vælger at lægge deres produktion i Danmark gør det af flere grunde: Vi har en god infrastruktur og som en del af vores velfærdsstat også kompetente medarbejdere,« siger Christian Poll, der er miljøpolitisk medarbejder i Danmarks Naturfredningsforening.
Han fortæller, at Danmark er konkurrencedygtig, fordi der er lav korruption og et fleksibelt arbejdsmarked.
Produktionen vender tilbage
En del af møbelproduktionen har været flyttet ud af Danmark til lande med lavere lønninger. Nu er noget af produktionen begyndt at komme tilbage.
»De sidste 20 år er meget produktion flyttet ud af landet. Nu er det en trend, at produktionen er på vej tilbage. Det kræver jo lokal produktion at bruge lokale materialer. Noget af denne produktion er på vej tilbage,« siger Christian Poll.
Selv om mange møbler produceres herhjemme og har været det længe, kommer det træ, der bruges, typisk langvejs fra. Det vil projektet i Thy lave om på.
»Møbelindustrien får træ fra udlandet eller regioner, der ligger uden for der, hvor produktionen er. Vi ville gerne vende det hele på hovedet, og have produktionen der, hvor materialerne er. I Danmark har vi en masse råvarer lige uden for vinduet – specielle planter, sten og jordarter. Dem skal vi blive bedre til at bruge,« siger Thorbjørn Stenholm, der er tidligere projektleder på Stick2Nature i Thy.
Udgangspunktet for projektet i Thy er at udnytte de ressourcer, der alligevel er i Nationalparken. Møblerne skulle omfavne knasterne og det bøjede træ, som også er en ekstra udfordring i forhold til almindeligt træ. Træet kræver en anden metode til opskæring, netop fordi det har sjove former.
»Det ville være specielt, hvis man kunne bruge træet til andet end flis. Hvis man kan bruge træet til at skabe møbler, selv om folk ikke tror på det, ville det være godt. Bjergfyret står ved Vesterhavet og vokser langsomt – det gør også, at træet har ekstra styrke og er holdbart,« siger møbelsnedker Mathias Hedal.
Udnytter bjergfyr i Thy Nationalpark
Projektet i Thy er et samarbejde mellem lokale virksomheder og designstuderende, der skulle skabe de møbler, der skal produceres. En gruppe, der læser industrielt design på Aalborg Universitet bestående af Lina Petra Perner, Betina Ørtoft Ladefoged Jørgensen og Louise Siig Nielsen har skabt en serie af møbler, der bruger bjergfyret som materiale. Det er meningen, at den lokale møbelsnedker Mathias Hedal senere skal producere møblerne.
»Hovedstykket i vores projekt bliver en tomandsgyngestol, der bygger på de naturlige krumninger i bjergfyren. Den har en dobbeltkrum overflade, og kan vippe to veje. Gyngestolen er organisk, og vi bruger træets naturlige krumninger i møblet,« siger Louise Siig Nielsen, der snart er færdig som civilingeniør med speciale i industrielt design fra Aalborg Universitet.
Gyngestolen er udelukkende lavet af bjergfyr fra Nationalpark Thy. I serien er også en lampe og en mere simpel og traditionel gyngestol i samme formudtryk til én person.
»Det er meningen, at alle møblerne skal gengive følelsen, man får, når man er i Nationalpark Thy. Man skal have følelsen af at ville smide sig i møblerne. Man bliver afslappet af den gyngende bevægelse, gyngestolen giver,« siger Louise Siig Nielsen.
Detaljerne omkring produktionen af møblerne er ikke helt afklaret endnu, men de studerende håber på at kunne realisere projektet.
Leasing af møbler på vej frem
På Institut for Planlægning på Aalborg Universitet ser professor Arne Remmen de højkvalitetsmøbler, der bliver produceret i Danmark, som en del af en ny tendens – nemlig leasing. Her kan forbrugerne leje f.eks. møbler for et månedligt beløb, og virksomheden står så for eventuelle reparationer og vedligeholdelse.
»Det giver nye muligheder for danske virksomheder med f.eks. leasing af møbler. Hvis virksomhederne løbende skal servicere og vedligeholde produkterne, så holder de også længere,« siger Arne Remmen. Han mener, at det vil blive mere almindeligt at lease møbler i fremtiden.
Christian Poll fra Danmarks Naturfredningsforening er enig i, at leasing vil være et godt alternativ for miljøet.
»Hvis den stigende tendens til at leje eller lease møbler og andre produkter fortsætter, vil virksomhederne producere produkter, der holder længere. I dag bliver produkter lavet til at fungere i to år for derefter at gå i stykker, så man køber et nyt produkt. Hvis man leaser, vil virksomhederne have en interessere i, at f.eks. en stol kan holde så længe som muligt,« siger Christian Poll.
De lokalt producerede møbler får en ekstra dimension af bæredygtighed, fordi hverken materialer eller det færdige produkt har været transporteret kloden rundt, inden det når forbrugeren.